Archwium > Numer 439 (03/2010) > Felietony > Dyktatura urażonych

Dyktatura urażonych

„Kto rozumie znaczenie krzyża, ten raczej zdejmie go ze ściany, a nawet z własnej szyi, niż pozwoli, by ktoś poczuł się urażony, zraniony widokiem tego znaku” – napisał w „Gazecie Wyborczej” Piotr Sikora. Ten sam, który wcześniej zyskał chwilową sławę, publikując artykuł: „Na biskupach Kościół się nie kończy”. Do tego niewątpliwie słusznego tytułowego spostrzeżenia autor dorzucił dwie tezy: „Po pierwsze, podział na »Kościół nauczający« i »nauczanych wiernych« jest sprzeczny z przesłaniem Nowego Testamentu. Po drugie, ściśle rzecz ujmując, nie istnieje nic takiego jak nauka Kościoła”. Rozumiem, że owe tezy miały być publicystyczną prowokacją, aby zainteresować czytelnika. Niestety, na prowokacji się skończyło, bo teologiczne rozważania autora są takie sobie…

Teologia polega między innymi na wytrzymywaniu napięcia pomiędzy różnymi prawdami. Historia Kościoła pokazuje, że ten, kto owych napięć nie wytrzymywał, popuszczał, czyli wpadał w jakąś herezję albo po prostu opowiadał banialuki. I tak Kościół głosił, że jest jeden Bóg, a zarazem mówił o Trzech różnych Boskich podmiotach historii zbawienia: Ojcu, Synu i Duchu. Ci, którzy nie wytrzymywali twórczego napięcia owego przepowiadania, kończyli na negowaniu bóstwa Jezusa albo wpadali w tryteizm (nauka sugerująca istnienie trzech Bogów). Sikora ewidentnie teologicznych napięć nie trzyma. Dlatego wpada w „postępowe” uproszczenia i formułuje tandetne tezy. A Jan Paweł II mówił kiedyś do Polaków: „Nie popuszczajcie”, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zdradzony pontyfikat

Rejs odwołany! Rozum też!

Zderzenie z Naphtą

Nowy Rok w Karmelu

Żyd broni krzyża


komentarzeFacebook