Szkodliwa praktyka
Spowiedź ustanowiona jest dla pokuty z powodu grzechu, nie zaś z powodu świąt kościelnych, uroczystości rodzinnych lub wypadków losowych.

Szczerze, jak na spowiedzi wyznaję, że już od dawna nie wzbudza we mnie żadnego entuzjazmu widok kolejek przed konfesjonałami, szczególnie gdy ustawiają się w przedświątecznym orszaku. Co więcej, do szewskiej pasji doprowadzają mnie cudze zachwyty nad niezliczoną rzeszą wiernych napływającą wówczas zewsząd i o każdej porze, aby uczynić zadość katolickiemu obowiązkowi i tradycji. Przecież tak właśnie być powinno! Czy nie w ten sposób księża nauczają? Przecież wtedy właśnie organizują specjalne masówki pokutne, aby ku chwale Bożego Miłosierdzia wyspowiadać wszystkich do tego chętnych. Lepiej, że ludzie w ogóle przychodzą i spowiadają się, niż mieliby – jak na zlaicyzowanym Zachodzie podobno się stało – uznać wyznanie grzechów w Kościele przed kapłanem za szkodliwy przeżytek. Tak formułowane i powszechnie podzielane argumenty nie przekonują mnie wcale, a trapi za to obawa nadchodzącej klęski. Wieszczę ją z podobnych powodów, dla których przewiduje się krach każdej ekstensywnej gospodarki z natury swojej pozbawionej wystarczających środków na inwestycje. I nawet argument, że jeden szczerze spowiadający się grzesznik wart jest organizowania okołoświątecznej zbiórki pokutnej, nie pomaga mi w przezwyciężeniu gnębiącej mnie troski. Niemniej gotów jednak jestem nawrócić się, jeśli błądzę w tym, co tu wypisuję.

Kłopoty zaczynają się w niedzielę

Przypominania, że niedziela to dzień Pański (dies Dominica), nigdy dosyć. Ona jest najbardziej pierwotnym dniem świątecznym chrześcijan, ustanowiona przez zmartwychwstanie Jezusa, które wyjawia ost (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Gużyński OP - ur. 1968, dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego, rekolekcjonista, współpracuje z Boska.tv, opiekun Dominikańskiej Szkoły Wiary i Galerii "Zielona 13". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CIESZCIE SIĘ I RADUJCIE

Oczyszczanie motywacji

Słowo, które źle się kojarzy

Kwestia smaku

LANDSZAFT CZY IKONA


komentarzeFacebook