Archwium > Numer 438 (02/2010) > Felietony > Rozkwit czy upadek?

Rozkwit czy upadek?

Na łamach włoskiego dziennika „Corriere della Sera” na pytania czytelników odpowiada kard. Carlo Maria Martini. Nawiązując do listów poruszających kwestię kryzysu Kościoła we współczesnym świecie, kardynał mówi: „Uważam, że historia pokazuje nam, iż Kościół jako całość nigdy nie był w takim rozkwicie jak obecnie. […] obecność Kościoła jest rzeczywiście globalna, wierni są ze wszystkich kultur i języków; Kościół może szczycić się kolejnymi papieżami reprezentującymi najwyższy poziom; w Kościele jest wielu wybitnych teologów świetnie obeznanych z kulturą. Pomimo niektórych nieuniknionych napięć wewnętrznych, Kościół prezentuje się dzisiaj jako zwarty i zjednoczony, jak prawdopodobnie jeszcze nigdy nie był”. Rzeczywiście, jeśli dziś Kościół znajduje się w jakimś szczególnym kryzysie, to można by zapytać, kiedy było lepiej. Czy lepiej było w XX wieku, w czasach komunizmu i nazizmu? A może w okresie Oświecenia? Albo za czasów reformacji? Bo chyba nie na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia…

Optymizm kard. Martiniego nie jest naiwnością. Niemniej jednak nie brakuje takich, którzy sądzą, że żyjemy w czasach wyjątkowo przewrotnej walki z Kościołem. Dawniej wrogowie Kościoła mówili jasno o swej wrogości. Dziś mówią o tolerancji, prawach człowieka, wolności i zapraszają „światły” odłam Kościoła do współpracy. Tyle, że podjęcie takiej współpracy oznacza utratę tożsamości, rozmycie się Kościoła w antychrześcijańskiej ideologii, która fałszuje rzeczywistość, przekręcając znaczenie sł&oac (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Różne oblicza Ducha" (2005), "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy" (2012), "Czy Jezus mógł się przeziębić?" (2015), "Między herezją a dogmatem" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KATECHEZA I ANTYKATECHEZA

Najlepszy światopogląd

Twarz czy gęba Kościoła?

O powodach irytacji

BEZ NOGI DO NIEBA BĘDĘ SZEDŁ


komentarzeFacebook