Archwium > Numer 454 (06/2011) > Kłopoty z modlitwą > Bóg, który nic nie mówi

Bóg, który nic nie mówi
Czy naprawdę Bóg milczy i nie odpowiada na wołanie Syna, a w Nim na wszystkie ludzkie prośby? Jestem księdzem, ale sam jako człowiek boję się prostych, natychmiastowych odpowiedzi.

Chyba każdy z nas doświadczył tego, że Bóg czasami „jest głuchy” na nasze prośby. Niekiedy są to bardzo dramatyczne sytuacje życiowe, w których nie tylko niewierzący, ale i ludzie otwarci na Boga pytają, dlaczego Bóg nie wysłuchuje modlitw.

Milczenie Boga

W ruinach tarnowskiej synagogi znaleziono napis: Tutaj mordowali człowieka, a Bóg milczał. Paradoks polega na tym, że synagoga jako miejsce modlitwy w sezonie wielkiego umierania (M. Głowiński) stała się symbolem niewysłuchanych modlitw. Wielu religijnych Żydów, na których wołanie, wydawało się, Bóg nie odpowiadał, straciło wiarę. Marek Edelman kwituje z ironią modlitwy zanoszone w czasie wojny: Dajcie mu spokój. On śpi! Według rabina André Nehera anioł Boży, który uratował syna Abrahama, w czasie Holokaustu spóźnił się sześć milionów razy, czyli tyle, ile było ofiar w nazistowskich Niemczech. Dodaje jednak, że to nie tyle Bóg, ile człowiek się spóźnił i milczał. Święty Augustyn zauważa, że człowiek nie modli się, aby powiedzieć Bogu to, co On powinien zrobić, ale aby Bóg mu powiedział, co on ma zrobić. Świat wyglądałby inaczej, gdyby człowiek pytał Boga, jak ma pełnić Jego wolę.

„Milczenia” Boga doświadczają także osoby całym swoim życiem ukierunkowane na szukanie Boga i Jego woli. Cadyk Kelman Kalonimus Szapiro swój dom w getcie warszawskim przekształcił w dom modlitwy i zorganizował w nim kuchnię dla głodujących. Wierzył, że wierność Bogu jest najskuteczniejszym sposobem przetrwania i zachowania l (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Maciej Biskup OP - ur. 1972, dominikanin, przeor klasztoru w Szczecinie, duszpasterz i rekolekcjonista. Autor książki "Zaskoczony wiarą. Między Jerychem a Jerozolimą". Mieszka w Łodzi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Horyzont szczęścia

CZYTAĆ TEN ŚLAD

Trzy sposoby

OBCOWANIE ŚWIĘTYCH

Niemożliwe staje się możliwe


komentarzeFacebook