Archwium > Numer 454 (06/2011) > Felietony > Czy msza była ważna?

Czy msza była ważna?

O pamiętnej mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II rozmawiałem z różnymi ludźmi. Jedną, zapewne nie najważniejszą, ale budzącą emocje, kwestią był charakter uczestnictwa we mszy za pośrednictwem telebimów, na przykład na Circo Massimo w Rzymie lub na placu Piłsudskiego w Warszawie. Czy w ten sposób przeżyta Eucharystia była spełnieniem niedzielnego obowiązku uczestnictwa w Eucharystii, czy też nie? Wątpliwości budził także sposób rozdawania komunii.

W Liście Apostolskim Jana Pawła II Dies Domini sprawa postawiona jest jasno: „W wielu krajach telewizja i radio dają możliwość zjednoczenia się z celebracją eucharystyczną w tym samym momencie, gdy jest ona sprawowana w miejscach świętych. Tego rodzaju transmisje same w sobie nie pozwalają oczywiście wypełnić obowiązku niedzielnego, to bowiem wymaga udziału w zgromadzeniu braci, którzy spotykają się w określonym miejscu, z czym wiąże się też możliwość komunii eucharystycznej”. Tę zasadę uważam za jak najbardziej słuszną. Niemniej jednak nasuwa się pytanie, czy 1 maja, ze względu na szczególne okoliczności, władze kościelne nie powinny uczynić wyjątku i powiedzieć wyraźnie, że uczestnictwo we mszy beatyfikacyjnej za pośrednictwem telebimu jest ważne, to znaczy stanowi wypełnienie niedzielnego obowiązku? I czy w konsekwencji księża nie powinni się zatroszczyć, aby w tego rodzaju zgromadzeniach rozdawana była komunia święta?
Wyobraźmy sobie, że ktoś przyjeżdża do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne. Bierze udział w czuwaniu nocnym z soboty na niedzielę. Potem próbuje przedostać się w okolice placu św. Piotra. Tam służby porządkowe zachęcają go, aby raczej (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WIĘCEJ KRZYŻA, MNIEJ KRZYŻA

Bezmyślność polskiego katolicyzmu

Prowincjałki z Loyoli

Spór o grzech i spowiedź

Meandry jedności i wolności


komentarzeFacebook