Archwium > Numer 436 (12/2009) > Orientacje > Podróż przez piekło

Podróż przez piekło

Dariusz Czaja Lekcje ciemności  Wołowiec 2009

1.

Tej książki nie da się czytać, nie odczuwając bólu, choć nie można się od niej oderwać. Nie sposób zapomnieć przeczytanych zdań, choć i serce, i ciało, i w końcu rozum mówią ci, że – aby zachować spokój ducha – powinieneś je jak najszybciej zapomnieć. Niepodobna też podważyć, nie narażając się na cynizm, konkluzji, które Dariusz Czaja, krakowski antropolog, stawia w swojej gorzkiej i mrocznej książce Lekcje ciemności, choć wszystko się w nas buntuje i pcha z impetem w kierunku tego, aby tezy autora odesłać na śmietnik historii. 

Nie zdziwi mnie wcale, jeśli po tej książce Dariusza Czaję zacznie się pomawiać na „intelektualnych salonach” o to, że zwariował, że przesadza, że w swym pisarstwie ociera się o histerię i że swoje obsesje związane z wszechobecnym złem – jako głównym bohaterem jego esejów – powinien zachować dla siebie. Żyjemy przecież w kulturze przymusowego odczuwania przyjemności i społecznego optymizmu, co do świetlanej przyszłości rodzaju ludzkiego. Głos Czai musi więc być na podobieństwo zawodzenia płaczki żałobnej na weselnej stypie. A to jawny skandal.

Odwaga i radykalizm myślenia Czai bierze się z odwagi i radykalizmu patrzenia. Ma on odwagę i siłę, by spojrzeć złu i zło czyniącym prosto w oczy. Jednak snu z powiek nie spędza mu stare jak świat pytanie: unde malum (skąd zło?), (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Gazety, książka i kawa

Przeciw infantylizacji chrześcijaństwa

Jezus i szatan

Powaga teologii

Pocztówki z Jerozolimy


komentarzeFacebook