Archwium > Numer 436 (12/2009) > Orientacje > Na rozstajnych drogach

Na rozstajnych drogach

Zbigniew Mikołejko W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu W.A.B., seria: z wagą, Warszawa 2009, 432 s.

Wychodząc z domu, weź ze sobą książkę Mikołejki. Czytaj na przystanku, czytaj w autobusie lub czekając na spotkanie w parku, barze. Przerywaj lekturę, odkładaj książkę na bok bez żalu i powracaj do niej po czasie. Nie przerażaj się przerywanym sposobem czytania, inaczej tej książki nie da się czytać. Najważniejsze dzieje się i tak w tobie po jej odłożeniu.

świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu jest zbiorem artykułów i esejów rozproszonych na przestrzeni lat. Pojemny tytuł odpowiada bogatej zawartości: są teksty o złu odwiecznym, są i o złu ostatnio nas elektryzującym (Josef Fritzl, samobójstwo Anny Halman), o starzeniu się, o przemocy i o śmiechu w Biblii… Rozpiętość tematów poruszonych w książce jest olbrzymia, co jednocześnie jest jej słabością i mocną stroną. Niektóre eseje są zachwycające, inne po prostu są – głosem, reakcją, zanotowaniem obecności wobec bulwersującego zagadnienia. Sam Mikołejko we wstępie zauważa, że to jeszcze nie jest Ta Książka, którą dopiero napisze. Mamy przed sobą zbiór przygodny, trochę powtarzający się, trochę zamglony, tu i tam jedynie naszkicowany lub pozostawiony jakby w połowie. Mimo to, w oczekiwaniu na Właściwą Książkę, warto zatrzymać się nad jej przedsmakiem.

świecie wszechmogącym… jest książk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Miasto na wzgórzu

Filozofia horroru albo paradoksy uczuć

"Kalendarz ekumeniczny 2008"

Mój Nowosielski

"Dziwniejsze brzegi. Eseje literackie 1986-1999" J.M. Coetzee


komentarzeFacebook