Archwium > Numer 436 (12/2009) > Felietony > Święta Bożego Kupowania

Święta Bożego Kupowania

1.

Zaczął się przedświąteczny szał. Nie jest to jednak szał związany z oczekiwaniem narodzin Syna Bożego. Nie jest to też niepokój związany z jedną z największych tajemnic chrześcijaństwa, że Bóg stał się człowiekiem, by zamieszkać między nami. I nie jest to również pełna oczekiwania chwila, kiedy bliscy sobie ludzie zasiądą do wigilijnego stołu, by wspólnie celebrować tajemnice chrześcijańskiej wiary i nadziei.

Jeśli szał przedświąteczny bije po oczach, jeśli wyczuwamy go w domu, telewizji czy na ulicy, dzieje się tak, dlatego że zadbali o to spece od reklamy. Najważniejsze święta chrześcijańskie, co jest już „tradycją”, stają się okazją do „świątecznej orgii” zakupowej. Przeradzają się w święto konsumpcyjnego kapitalizmu. Ludzie, czyli my, bez opamiętania i kontroli oddajemy się zakupologii. Ba, tej nieokiełznanej konsumpcji oddają się nawet ci, których na nią nie stać, a którzy są gotowi się zapożyczyć, by sprostać wymaganiu chwili…

Mało tego, ci Europejczycy, którzy dziś chętnie pościągaliby wszystkie krzyże ze ścian w szkołach, jak Stary Kontynent długi i szeroki, godzą się jakoś (choć pewnie musi to przyprawiać ich o męczarnie!), by niemal przez cały grudzień miliony św. Mikołajów krzyczały do nich ze sklepowych wystaw. Akceptują, że w radiu wciąż słychać kolędy, których bohaterem jest niejaki Jezus, Syn Boży. Nie wyrzucają telewizorów, oczywiście plazmowych, przez okno, kiedy pojawią się filmy czy programy publicystyczne (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kościół musi się nawracać

Wyspy nowego świata

"Chcesz pokoju, przygotuj go"

(Nie)cierpliwość wobec Boga

Przestrzeń Balthasara


komentarzeFacebook