Archwium > Numer 434 (10/2009) > Encyklika "Caritas in veritate" > Papież nie zrobił kroku w przód

Papież nie zrobił kroku w przód
Dużo jest w encyklice "Caritas i veritate" haseł słusznych, ale opatrzonych słowami takimi jak: "powinno być", "należy", "dobrze by było". W 18 lat po realistycznej "Centesimus annus" oczekiwałbym czegoś więcej.

Minęło prawie dwadzieścia lat od czasu publikacji „Centesimus annus”, ostatniej encykliki społecznej. Otrzymaliśmy kolejny tekst. Co z niego wynika?

Papież chce nam powiedzieć coś ważnego i istotnego. To jego prawo, przywilej, a poniekąd i pasterski obowiązek. Zanim jednak odpowiem na to pytanie, poczynię małą dygresję porządkową. Po pierwsze, ton dialogu z nauczaniem społecznym papieży jest czymś innym niż debatowanie o sprawach wiary i moralności, które leży głównie w gestii Urzędu Nauczycielskiego. Jak pisał Jan Paweł II: „uważna analiza dokonujących się przemian, dla rozpoznania nowych potrzeb ewangelizacji, należy do zadań pasterzy. Tego rodzaju analiza nie ma jednak na celu formułowania sądów definitywnych, bowiem ze swej natury wykracza poza ścisły zakres kompetencji Magisterium”. Po drugie, encykliki społeczne podzieliłbym na realistyczne oraz postulatywne, niekiedy wręcz życzeniowe. Realistyczne mówią o tym, jak powinno być, i ukazują kierunki osiągania zamierzonych celów. I jest to nurt, który uznałbym za istotniejszy i bardziej potrzebny.

Encykliki postulatywne i życzeniowe również mówią o tym, jak być powinno, ale nie ma w nich wskazań, w jaki sposób ten stan można osiągnąć. I choć jest to myślenie jak najbardziej pozytywne – porusza je pragnienie, żeby było dobrze, żeby było lepiej, to jeżeli nie ma w nich tego momentu „jak”, wówczas przekaz staje się jedynie krytyczny wobec rea (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Maciej Zięba OP - ur. 1954, dominikanin, znawca i popularyzator myśli Jana Pawła II, autor kilkuset publikacji w prasie krajowej i zagranicznej oraz kilku książek, m.in. "Kłopot za kłopotem. Katolik w dryfującej Europie" (Poznań 2015), "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja" (Kraków 2016), w latach 1998-2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. Mieszka we Wrocławiu. (wszystkie teksty tego autora)

Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

OCZY ARTYSTY

Kościół w ćwierćwiecze pontyfikatu Jana Pawła II

KOŚCIÓŁ WOBEC POLSKICH PROBLEMÓW

Bez prawdy wolność traci sens

Rak społeczeństwa


komentarzeFacebook