Archwium > Numer 433 (09/2009) > Orientacje > Odpowiedź Nadawcy

Odpowiedź Nadawcy

Michał Zioło OCSO Dziennik Galfryda Wydawnictwo W drodze, Poznań 2009, 220 s.

Przyklejono mu etykietkę „polski Merton”. W którymś ze swoich tekstów stwierdził, że nietrudno przedstawić życie klasztorne jako swego rodzaju egzotykę. Wystarczy dostarczyć czytelnikowi łatwego wtajemniczenia poprzez przecinanie tekstu jutrznią, nieszporami lub kompletą. Nie mogłem się powstrzymać, by nie odczytać tego jako żartu wobec amerykańskiego trapisty. W dziennikach Mertona pełno takich wtrętów z psałterza, ba, bez fragmentów liturgii godzin nie sposób sobie wyobrazić jego diariuszy. Teraz nadarza się okazja by zobaczyć, czy mimo wszystko sam Michał Zioło nie wpadł w pułapkę „klasztornej egzotyki” – wydał właśnie fragment swoich dzienników.

„Polski Merton”? Już nie, choć na dobrą sprawę nigdy nim nie był. Chwytliwy skrót myślowy, z którego dalej nic nie wynikało. Jeśli ktokolwiek miał co do tego wątpliwości, to Dziennik Galfryda powinien je definitywnie rozwiać. Merton to Merton, Zioło pozostaje sobą, całe szczęście dla każdego z nich, a przede wszystkim dla nas. Zdarza się bowiem nie lada gratka: możliwość zajrzenia w życie Michała Zioło już nie poprzez zbeletryzowaną opowieść, metaforę, nawet nie poprzez kazanie. Dziennik to naturalny etap każdego pisarza i ten krok wymaga wielkiej odwagi. Dotąd zajmowało się czytelników fabułą, pomysłem, postacią. Teraz niebezpieczeństwo potknięcia się jest znacznie większe. Tematem jest po prostu pisarz. Trzeba szaleń (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

"Błogosławione marnowanie", "Co nas łączy?", "Rachunek sumienia", "Fronda", "Pastores", "Życie Duchowe"

SZELMOWSKI UŚMIECH

"Kalendarz ekumeniczny 2008"

POD WŁADZĄ KSIĄŻEK

MISS HOLOCAUSTU PIJE BRANDY


komentarzeFacebook