Archwium > Numer 432 (08/2009) > Felietony > Front walki z krocionogami

Front walki z krocionogami

Od Kościoła katolickiego w Polsce inne Kościoły mogłyby się tego i owego nauczyć. Na przykład gorliwości i zaradności w organizowaniu w czasie letnim różnych form wakacji połączonych z formacją religijną dla dzieci i młodzieży. W czasach PRLu wyjeżdżałem na obozy organizowane przez dynamicznego ks. Mirosława Mikulskiego. Potrafił on zawsze znaleźć jakieś wspaniałe miejsce na Mazurach, gdzie przez trzy tygodnie starzy, młodzi i małolaty bawili się w Indian, oddawali sportowym pasjom, a jednocześnie poznawali we wspólnocie katolicką wiarę. Dorosłych, którzy czuwali nad sprawami gospodarczymi, w tym przede wszystkim nad kuchnią i zaopatrzeniem, nazywaliśmy ciociami i wujkami.

Do ks. Mikulskiego nie zwracaliśmy się inaczej jak „Szefie”, choć miał i drugą, indiańską ksywkę, a mianowicie: „Tygrys”. Formuła „proszę księdza” była zabroniona. Przede wszystkim dlatego, że oficjalnie na obozie nie było żadnego księdza. Oficjalnie organizatorem obozów była Straż Pożarna albo jakiś inny zacny podmiot. Wiadomo, że ubecja tropiła i zwalczała organizowane przez księży wakacyjne wyjazdy z młodzieżą. Pamiętam, jak na jednym z obozów, kiedy rozgrywaliśmy jakieś zawody sportowe, nagle pojawili się dwaj milicjanci na motorach. Szef, który był z nami, sprytnie i szybko zniknął w lesie, tak że władza ludowa go nie zauważyła. Siedział przez pół dnia w krzakach, a milicjantom tłumaczyła się formalna kierowniczka obozu. Pomimo nękania przez milicję i&nbs (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O dzieciństwie, liturgii i Gibsonie

Ateiści czy oszołomy?

Katolicy fair trade

Duma z bycia katolikiem

Typy antyklerykałów


komentarzeFacebook