Prośba o korektę

Jan Góra: Złożyłem wniosek o nadanie Janowi Pawłowi II tytułu Odnowiciela Mowy Polskiej.

Jan Grzegorczyk: Wniosek słuszny, tylko trzeba by pewne sprawy dookreślić. Po pierwsze nie należy chyba tego tytułu utożsamiać z rolą Papieża w polskiej literaturze. Bo to ani prawdziwe, ani potrzebne. To nie może być próba nadania mu czegoś na kształt honorowej prezesury Związku Pisarzy Polskich. Odnowiciel mowy znaczy dla mnie w tym wypadku coś więcej. Mówi o człowieku, który wskrzesił wiarę w słowo. Bo przecież żyliśmy w epoce niewiary w słowo.

Jan Góra: Tak, miejscem gazety była ubikacja. Wobec braku w ówczesnej Polsce papieru toaletowego sponiewierane przez PRL słowo pełniło funkcję zastępczą. Cały pontyfikat Jana Pawła to była nauka polskiego i przywracanie godności słowu. Według mnie Papież nazywał świat jak Adam w raju – po imieniu!!!

Świat mowy polskiej był światem zawstydzonym i zakazanym. Myśmy się realizowali między wierszami. Papież wyszedł poza międzywiersze. Nie zapominajmy, że próbowano go cenzurować. W czasie drugiej czy trzeciej pielgrzymki powiedział, że jeśli nie może mówić tego, co chce, to wraca.

Jan Grzegorczyk: Papież z jednej strony był twórcą słowa, ale może równie ważne, że był Wielkim Laryngologiem, tym, który odetkał społeczeństwu uszy. Uleczył z głuchoty. Słowa zawsze istniały, ale on je przebudził.

Jan Góra: Wskrzesił, Jasiu, wskrzesił. Lobbujmy za moim ty (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Habit nadziei

Po co Papieżowi doktorat honoris causa?

Po latach w Prudniku

Jaki ornat?

Powrót do domu


komentarzeFacebook