Archwium > Numer 430 (06/2009) > Felietony > Obsesja reformowania Kościoła

Obsesja reformowania Kościoła

„Hundert Professoren und das Vaterland ist verloren” (stu profesorów i ojczyzna zgubiona) – miał stwierdzić Bismarck. Rzeczywiście, coś w tym jest. Bo chociaż potrzebujemy ludzi nauki i na szczęście Opatrzność Boża obdarza ludzkość wybitnymi umysłami, to – z drugiej strony personom z tytułami profesorskimi zdarza się pleść zdumiewające androny. Tego rodzaju sytuacje można po części tłumaczyć tym, co słynny dominikanin Józef Maria Bocheński nazwał „zabobonem autorytetu”. Otóż zabobon ten polega na myśleniu, że jeśli ktoś jest światowej sławy specjalistą od owadów, to ani chybi również w innych dziedzinach ma coś znaczącego do powiedzenia. Na przykład na temat kondycji Kościoła katolickiego. A profesorów – „fachowców” od reformowania Kościoła ostatnio jakby coraz więcej. Jednym z tych fachowców jest Gianni Vattimo, uważany przez niektórych za najwybitniejszego współczesnego filozofa włoskiego. Z jego dobrymi radami dla Kościoła katolickiego można się było zapoznać, czytając wywiad, który przeprowadziła z uczonym Karolina Wigura na łamach „Dziennika” („Europa” nr 236, 18.04.2009).

Zresztą dziennikarka ta okazała się też „fachowcem” od Kościoła. Już jej pierwsze pytanie zdradza tyleż polityczną poprawność myślenia, co nieznajomość tematu, który podjęła. „W nauczaniu Benedykta XVI [...] sprawy związane z seksem często wysuwają się na pierwszy plan. Niedawne kontrowersje po wypowiedzi papieża na temat pre (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ku nowej Europie z ufnością...

Autorytet Hans

JEZUICKI PAZUR

Typy antyklerykałów

Barbarzyńca w Brukseli


komentarzeFacebook