Archwium > Numer 430 (06/2009) > Felietony > Dr House rozmawia z ks. Tischnerem

Dr House rozmawia z ks. Tischnerem

Powiem wprost: należę do fanów dra Gregory’ego House’a. Z nieskrywaną niecierpliwością czekam na każdy czwartkowy wieczór, by – w generalnie beznadziejnej ofercie telewizji publicznej – obejrzeć choć ten jeden dobry punkt programu, do jakich zaliczam perypetie medyka. Dr House fascynuje mnie przede wszystkim z powodów teologicznych. Dokonuje on bowiem ostrego i prostego cięcia: ten, kto używa rozumu, musi odrzucić wiarę, ten, kto wierzy, na kołku musi zawiesić rozum. Albo, albo.

Tyle że i wiara, i rozum są w człowieku. Oczywiście, House jest zbyt bystry, by „wierzyć”, że za pomocą jego medycznych i racjonalistycznych analiz można cokolwiek sensownego powiedzieć o wierze. „Próba, by przedstawić wiarę w kategoriach spekulacji, jest jak wykuwanie samolotu w skale” – zauważy trafnie żydowski filozof Abraham Joshua Heschel. Ocenianie wiary tylko za pomocą rozumu (jak to czyni House), to jak próba zrozumienia miłości jako sylogizmu czy piękna jako równania algebraicznego. Dlaczego jednak u tych, którzy jak House uważają się za racjonalistów, każdy rodzaj wzmianki o wierze budzi odruchowy sprzeciw?

Zastanawiam się więc, czy nie jest to nasza, wierzących, wina. Czy rozprawiając o wierze, nie uciekamy się do takiego typu argumentacji, który budzi sprzeciw, z natury jest nieprzekonujący i musi wyglądać na zabobonny, a w konsekwencji budzić strach? Czy więc dr House nie ma racji, kiedy buntuje się przeciwko typowym ame (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Judasz i Leonardo da Vinci

Nie samą polityką żyje człowiek

Jezus i szatan

Porozmawiajmy ze zmarłymi

Zachód czyta Jana Pawła II


komentarzeFacebook