Bilet do nieba
Gdy Andrzej poprosił o księdza, Ewa co sił pobiegła do kościoła. - Bałam się, że mąż się rozmyśli i umrze bez Boga.

Ksiądz Mateusz, proboszcz: – Niektórzy boją się, że jak kapłan przyjdzie do chorego ze świętymi olejami, to chory zaraz umrze.

Ksiądz Jakub, były kapelan szpitala: – Tłumaczę, że sakrament chorych to taki bilet na pociąg do nieba, warto taki bilet mieć w kieszeni.

Arleta, straciła dwuletnią córkę: – Wierzę, że dzięki naszym modlitwom Agatka jest teraz w niebie zdrowa.

1.

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

Pierwszą łaską sakramentu namaszczenia chorych jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przezwyciężyć trudności związane ze stanem ciężkiej choroby lub niedołęstwem starości.

 

Irena, emerytowana nauczycielka, czekała na śmierć kilka razy. Ostatnio pół roku temu.

– Szpitalna recydywa – mówi o sobie. Wie, co mówi. 64 lata i ponad 20 razy w szpitalu, pięć operacji na nowotwory. Choroby nauczyły ją jednego: – Że w obliczu śmierci nic nie jest ważne. Tylko wiara się liczy.

Przed operacją szła zawsze do spowiedzi i przyjmowała sakrament chorych. – Nie ze strachu, że zaraz umrę, ale z nadzieją, że mi to pomoże w chorobie, że będę silniejsza duchowo – mówi Irena. Skończyła zaocznie teologię. Nikt nie musi jej przekonywać, po co jest sakrament.

Pół roku temu minęły trzy lata od usunięcia guza mózgu. Miała wznowę. – To pani jeszcze żyje? – spy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PO CO TU PRZYSZLIŚCIE?

DRUGIE ŻYCIE ŚWIECY

WRÓG NUMER DWA

BEZ MARGINESU

I TUTAJ TEŻ MI DOBRZE


komentarzeFacebook