Archwium > Numer 428 (04/2009) > Kryzys jest w nas > Gdy zacnych ludzi stać na złe rzeczy

Gdy zacnych ludzi stać na złe rzeczy

Wychowałem się na polskich serialach: Czterej pancerni i piesStawka większa niż życie. Zawarty jest w nich bardzo prosty przekaz. Nasi są dobrzy, a tamci są źli. Jako mały chłopiec nie wiedziałem i nie rozumiałem, że ci „nasi” przyszli z Armią Czerwoną, że w jednym z miasteczek na tzw. ziemiach odzyskanych, po pijanemu zabili brata mojego dziadka. Do podziału na naszych i tamtych dołączone było przekonanie, że „oni” to są Niemcy – długo więc nosiłem w sobie negatywne skojarzenie z językiem niemieckim. Jednocześnie jednak przez lata byłem przekonany, że ów podział na dobrych i złych należy już do przeszłości, bo wojna jest rzeczywistością bezpowrotnie minioną.

Wiele lat później pojechałem do Lipska, na kurs języka niemieckiego. W tamtejszym klasztorze gościł mnie i opiekował się mną ojciec Gordian, który jako jedyny dominikanin przetrwał w NRD przez cały okres istnienia tego państwa. Pewnego dnia podczas kolacji powiedział, że był w czasie wojny pod Stalingradem. Służył tam co prawda jako sanitariusz, ale na mnie ta informacja spadła jak grom z jasnego nieba – był przecież z tymi złymi. To był moment, gdy zamknięta, wydawałoby się, historia siedziała ze mną przy stole. Kochany ojciec Gordian, który mnie uczył i wspierał, był z oprawcami. Od tamtego dnia noszę w sobie pytanie, jak to jest, że dobrych ludzi stać na złe rzeczy, że dobry naród zdolny jest do zbrodni.

Czytam obecnie książkę Martina Pollacka Śmierć w&nbs (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZYSTEGO SERCA

ODGADNĄĆ WSPÓŁCZUCIE

KAZNODZIEJA I UPŁYW CZASU

IZABELA TĘSKNI ZA RAJEM

W skarpetkach na ratunek


komentarzeFacebook