Uczesane środowisko
Jeden z zawodników Legii dostał łapówkę dla siebie i kilku kolegów w pudełku po butach piłkarskich. Te pudełka wykorzystywane były jeszcze niedawno przez sędziów, którzy manipulowali meczami.

Sala 115 – na pierwszym piętrze poniemieckiego budynku Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Tutaj, w wielkim gmachu z czerwonej cegły, rozgrywa się walka o przyszłość polskiej piłki, a może raczej rozliczana jest przeszłość naszego futbolu. Mroczna, skandaliczna, korupcyjna…

W sali 115 toczy się proces korupcyjny Arki Gdynia i Ryszarda F., pseudonim „Fryzjer”. Jeśli chodzi o dziennikarzy, tłoczno było tylko raz, gdy zeznawał były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz. Wówczas w gmachu sądu pojawiło się siedem czy osiem kamer telewizyjnych. Normalnie jest jedna, góra dwie. Wówczas w wielkich, brązowych ławach zasiadło około trzydziestu dziennikarzy. Zazwyczaj proces śledzi kilku…

Listkiewicz był łaskaw zauważyć, że o korupcji dowiedział się właśnie z mediów. Tak zeznał pod przysięgą. Co więcej, nie potrafił wymienić szefów sędziów w czasie swojej dziesięcioletniej kadencji prezesa PZPN! Nie potrafił powiedzieć, dlaczego rezygnowali! Na koniec wyszedł z sali sądowej i powtarzał: – Lekarze, to nie brali łapówek? A nauczyciele albo policjanci nie brali?

Ryszard F. za każdym razem sobie pokpiwa: – Jaki ze mnie przestępca? Ja lubiłem po prostu dzwonić. Byłem gościnny, każdemu nieba bym przychylił. Za to teraz dostaję po dupie. Dziennikarzy też gościłem, było nakryte na biało, a teraz piszą o mnie, że kierowałem mafią… – opowiada mi na korytarzu wrocławskiego sądu.

R (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Kołtoń - ur. 1970. Komentator Polsat Sport. Towarzyszył reprezentacji Polski na MŚ w Korei 2002, w Niemczech 2006 oraz na mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii w 2008. Autor takich książek jak: "Prawda o reprezentacji. Korea i nie tylko", "Żądza piłkarskiego pieniądza." (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Radość życia Pawła Janasa

Anatomia upadku

DOBRY PASTERZ

Coś dla każdego, czyli o amerykańskich uczelniach

Prawo Laffera


komentarzeFacebook