Archwium > Numer 428 (04/2009) > Felietony > Bóg na ławie oskarżonych

Bóg na ławie oskarżonych

Nareszcie! Oto na ulice europejskich miast wyjechały autobusy ze słynnym już hasłem: „Boga prawdopodobnie nie ma. Dlatego przestań się martwić i ciesz się życiem”. Co tak naprawdę się pod nim kryje? I czy, paradoksalnie, nie odsłania ono prawdy o współczesnym człowieku, którą organizatorzy chcieli ukryć?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że dzięki neoateistom na czele ze słynnym genetykiem Richardem Dawkinsem mieszkańcy Starego Kontynentu dowiedzieli się w końcu, co jest przyczyną ich zmartwień. Kto jest odpowiedzialny za ich smutki. Gdzie się znajduje źródło ich rozpaczy.

W ten sposób Bóg trafił na ławę oskarżonych. To Bóg, krzyczą organizatorzy akcji, stoi na drodze do szczęścia człowieka tak, jak drzewo zwalone przez piorun jest przeszkodą dla kierowców. To Bóg odbiera człowiekowi radość z życia. To On stoi na przeszkodzie korzystania z różnorakich przyjemności.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że Bóg staje się tu chłopcem do bicia. On milczy, łatwo więc Go oskarżyć. O wszystko. O to, że ktoś stracił pracę, że mąż postanowił się rozwieść z żoną, że przypadkowy seks nie był udany, że nie stać mnie na nowe auto, że praca nie daje tyle satysfakcji, ile powinna... Jeśli więc prawdopodobnie Boga nie ma, twierdzą autorzy akcji, świat i nasze życie może wyglądać zupełnie inaczej.

Muszę przyznać, że nie rozumiem, jakim cudem w tym zdaniu „czcicieli przyjemności życia” znalazło się słowo „prawdopod (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Złość i świadectwo

Znak firmowy B16

Kościół zaangażowany społecznie

Powaga teologii

Papież gra w zielone


komentarzeFacebook