Archwium > Numer 427 (03/2009) > Felietony > Media i Kościół, czyli porażka pod Bronowicami

Media i Kościół, czyli porażka pod Bronowicami

Na stacji kolejowej w Bydgoszczy zaszedłem do kiosku, aby kupić jakąś gazetę na podróż do Warszawy. Rzuciłem okiem na wystawione czasopisma i wychwyciłem słowo „jezuici”. Jeden z nagłówków obwieszczał: „Nauczycielkę emerytkę jezuici wyrzucili na bruk”. To „Fakty i Mity” stanęły dzielnie w obronie emerytki wbrew podstępnym jezuitom. Pokonałem obrzydzenie i kupiłem szmatławca. Tekst okazał się oczywiście stekiem bzdur, przeinaczeń i manipulacji. Sprawę znam dobrze i wiem, że tylko głupek albo oszust mógł napisać, że jakaś emerytka została wyrzucona przez jezuitów na bruk.

W mediach coraz więcej plucia na Kościół katolicki. Zapewne sami katolicy, w tym szczególnie duchowni, nieraz dają swoim niegodnym zachowaniem powód czy też pretekst do antykościelnej agresji, ale tak się jakoś składa, że jeśli sprawę, którą przedstawiają media, znam osobiście, to stwierdzam, iż medialne doniesienia to farmazony. I mam na myśli nie tylko teksty w tabloidach i szmatławcach. Na przykład „Gazeta Wyborcza” i „Gazeta Krakowska” wiele razy pisały o krakowskiej działce w Bronowicach, którą jezuici mieli otrzymać w zamian za utracone po wojnie dobra w Lublinie. Miał to być jeden z przykładów na pokrętność działania Komisji Majątkowej. Kolejne teksty czytałem, dziwiąc się coraz bardziej, że można być tak nierzetelnym, że można tak kłamać. Sugerowano bałamutnie, że jezuici arbitralnie wskazali atrakcyjną działkę w Krakowie, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Felieton językoznawczy

Chwilowo opętani

Kościelne afery

Czy Pan Jezus miał wakacje?

CZY ŚCISKAĆ DŁOŃ DYKTATOROM?


komentarzeFacebook