Archwium > Numer 426 (02/2009) > Rozmowa w drodze > Nie przeszedłem na katolicyzm, aby być złym katolikiem

Nie przeszedłem na katolicyzm, aby być złym katolikiem
Wielu katolików nie zrozumiało w wystarczająco jasny sposób wiary, którą wyznają. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: duszpasterskie niedbalstwo, nieskuteczne nauczanie czy słabe kazania. Jednak i grzeszna natura ludzka, która sprawia, że opieramy się prawdzie lub ignorujemy ją.

Miałem kłopot z Księdza książką „Catholic Matters. Confusion, Controversy, and the Splendor of Truth”…

…co dokładnie ma pan na myśli, mówiąc, że miał kłopot?

Z jednej strony dostrzegam w tej książce rodzaj duchowej biografii. Był Ksiądz przez 30 lat luterańskim pastorem, potem przeszedł na katolicyzm, przyjął kapłaństwo w Kościele katolickim. Z drugiej strony, książka jest żarliwą apologią katolicyzmu. Zacznę więc od tego, czy pamięta Ksiądz, kiedy po raz pierwszy pojawiła się myśl o przejściu na katolicyzm?

Oczywiście nie jest niespodzianką, że wspieram Kościół, do którego zdecydowałem się przyłączyć. Stałem się katolikiem, gdyż wierzę w to, że Kościół katolicki wierzy sam w siebie.

A co do konwersji, to zacząłem się nad nią poważnie zastanawiać w połowie lat 80. XX wieku. Wtedy stało się dla mnie jasne, że luteranizm pomimo obiecującego dialogu z katolicyzmem pogodził się z tym, że na stałe pozostanie oddzielnym wyznaniem protestanckim. W książce piszę też, że już jako dziecko byłem zafascynowany katolicyzmem. Miałem bliskich katolickich przyjaciół i intuicyjnie byłem świadomy, że luteranizm wywodzi się z większej kościelnej rzeczywistości, którą jest Kościół rzymskokatolicki.

W dobie ekumenizmu i dialogu między poszczególnymi odłamami chrześcijańskimi słowo „konwersja” straciło swe silne znaczenie. Tymczasem Ksiądz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Richard John Neuhaus - był wybitnym amerykańskim intelektualistą, współpracował z pastorem Martinem Lutherem Kingiem, po 30 latach bycia luterańskim pastorem przeszedł na katolicyzm, przyjmując święcenia kapłańskie w Kościele rzymskokatolickim; przewodniczący Institute on Religion and Public Life i redaktor naczelny miesięcznika "First Things", po polsku ukazały się dwie jego książki: "Biznes i Ewangelia" oraz "Śmierć w piątek po południu", zmarł 8 stycznia 2009 roku w Nowym Jorku. (wszystkie teksty tego autora)

Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Wspólnota w prawdzie

Wybrukowana czaszkami biskupów

Nie sądźcie

Wyspy nowego świata

Złość i świadectwo


komentarzeFacebook