Archwium > Numer 426 (02/2009) > Odkurzyć świętość > Przez nich świeci światło

Przez nich świeci światło
Kiedy 8letni Wiktor przeczytał kilka rozdziałów książki o Janie Pawle II, strasznie się zdenerwował. Papież od urodzenia był bardzo grzeczny, słuchał rodziców, nie bił się z kolegami, w szkole miał same piątki, lubił się modlić i z nikim się nie kłócił. - To ja nigdy nie będę święty - zawyrokował i rzucił książkę w kąt.

Hanna Sołtysiak rozpoczyna katechezę o świętości, opowiadając dzieciom historyjkę, którą przeczytała w jednej z książek ks. Kazimierza Wójtowicza. Oto ona:

Pewnego dnia mała dziewczynka wchodzi do kościoła. Uważnie rozgląda się po świątyni, a jej wzrok biegnie ku kolorowym witrażom przedstawiającym postaci świętych. Słońce przebija przez witraże, wydobywając z nich pełnię kolorów i ukazując je w całej doskonałości.

Kiedy kilka tygodni później katecheta pyta dzieci na lekcji religii, kto to jest święty, dziewczynka przypomina sobie scenę z kościoła i śmiało odpowiada: Święty to jest ktoś, przez kogo świeci światło.

Banał i nuda

Konspekt katechezy dla dzieci z przedszkola:

Temat:my chcemy być święci, jak siostra Marta.

Cel katechezy: „Uświadomienie dzieciom, że każde z nich może być święte. Zachęcanie do podążania jej śladami w drodze do nieba”.

Katecheza rozpoczyna się modlitwą i wspólnym odśpiewaniem piosenki „Taki mały, taki duży może świętym być”. Pośrodku sali, na stole stoi obraz siostry Marty, która w maju 2008 roku we Lwowie została beatyfikowana. Nauczyciel, zgodnie z zaleceniami konspektu ma tak pokierować dziećmi, by stwierdziły, że świętym może być każdy człowiek.

Konspekt: „Opowiadając, bardzo krótko, życiorys s. Marty, (nauczyciel) wyjaśnia, że szła do nieba zwykłymi krokami i była dziewczyn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BOJĘ SIĘ LIŚCI, KTÓRE ŻÓŁKNĄ

KTO JE UKRADŁ?

KLASYCY, JAZZMANI I FOLKOWCY

Minuta trwa całe wieki

TO NIE ICH WINA


komentarzeFacebook