Archwium > Numer 426 (02/2009) > Orientacje > Dać się znaleźć

Dać się znaleźć

Abraham Joshua Heschel Bóg szukający człowieka. Podstawy filozofii judaizmu przeł. Albert Gorzkowski Wydawnictwo Esprit, Kraków 2008, 544 s.

Nie wiedziałem, czego się spodziewać, przystępując do lektury. Nie przekonywał mnie tytuł – Bóg szukający człowieka, podtytuł zaś – Podstawy filozofii judaizmu – sprawiał wrażenie, że mam do czynienia z książką dla wąskiego grona zainteresowanych. Już pierwsze zdania przekonały mnie, jak bardzo się myliłem.

Zdziwienie pierwsze: język. Zatem można jeszcze pisać w taki sposób, aby słowa odzyskały swoje prawdziwe znaczenie. Pod piórem Abrahama Joshuy Heschela chwała na powrót znaczy obecność Boga w świecie, a bojaźń to postawa religijna – wszystko to bez umownego cudzysłowu, bez usprawiedliwiania się. Słowa są mocne, dostojne. Zdania nie tłumaczą się jedne przez drugie, jakby bały się swej śmiałości. Kto ma odwagę tak pisać? Stanowczo i łagodnie zarazem. Poeta, mistyk? Prorok?

Zdziwienie drugie: zadać religii wszystkie nurtujące pytania. Posadzić ją niejako na ławie oskarżonych i wziąć w krzyżowy ogień pytań. Nie pomagać, nie chronić: niech się broni sama. Współcześnie – pisze Heschel – jest „bardziej uczciwie winić samą religię za jej porażki”. Przypatruję się usprawiedliwianiu niepowodzeń religii gwałtownym postępem cywilizacyjnym, zmieniającą się mentalnością współczesnych, zachodzącymi procesami ekonomicznymi… Tak bardzo zniedołężniała nam religia, że mu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Człowiek w tyglu woli Boga

WIĘCEJ CISZY

Przekraczając równoleżnik "ja"

Uczeń muszli

Wojna i spokój


komentarzeFacebook