Archwium > Numer 426 (02/2009) > Felietony > Krakus polish ham

Krakus polish ham

Zwykle przed świętami dostaję mnóstwo życzeń i prezentów. Prezesi, dyrektorzy, osoby prywatne i zaprzyjaźnione firmy przysyłają swoje życzenia wraz z drobnym prezentem. Te ozdobne torby i kosze wypełnione są słodyczami, butelką dobrego alkoholu, orzechami, zabawkami z zatkniętą za nie kartką z życzeniami.

Nie wiem już, od kogo dostałem bogaty kosz, a w nim wśród słodyczy znalazła się czerwona puszka z napisem Krakus polish ham. Ucieszyłem się na widok tej puszki. Wywołała ona wspomnienia dzieciństwa, jakże błogosławionego w rodzinnym domu w Prudniku. Rozrzewniłem się jednak nieostrożnie.

I nic by pewnie się nie stało, gdyby nie Ola z Baśką, które zaczęły po poznańsku przesmradzać i popisywać się, że one by czegoś takiego nigdy do ust nie wzięły, bo się brzydzą. Jak można jeść coś takiego obrzydliwego, i na dodatek jeszcze te uśmieszki z boku. Że trzeba to jak najszybciej wydać, stwierdziły radośnie, to może by koty zjadły albo pieski, ale one w żadnym przypadku.

Zdenerwowałem się ogromnie. Odebrałem to jako zamach na moje najtkliwsze uczucia. Najpierw dlatego, że szynka była darem, a dar należy zawsze przyjąć nabożnie i z szacunkiem. Po drugie, po co się wtrącają do mojej szynki. Potem, jakby to było całkiem niedawno, stanęły mi przed oczami, o Boże, to już sprzed pół wieku, czasy siermiężnej peerelki.

Były to czasy, kiedy na święta mama starała się zdobyć dla nas szynkę w mandolinowej jednouncjowej puszce, na któ (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W POSZUKIWANIU JĘZYKA WIARY

DOKTOR KADZIDŁO

Rozmawiał z Królową Jadwigą

Po śladach

Kapłani i kobiety


komentarzeFacebook