Wybierajcie życie

Czy przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją” oznacza zawsze posłuszeństwo, uległość, zgodliwość z rodzicami?

To przykazanie nie działa jednokierunkowo. Mówił o tym papież Jan Paweł II w 1991 roku, w Kielcach: „słowa czwartego przykazania skierowane są do dzieci, do synów i córek. Mówią »czcij ojca i matkę«. Z równą jednak siłą odnoszą się do rodziców: »pamiętaj, abyś prawdziwie zasługiwał na tę cześć«. Bądź godny imienia ojca! Bądź godna imienia matki!”.

W Biblii „cześć” należy się wyłącznie Bogu. Nasi rodzice, wydając nas na świat, stali się współpracownikami Stwórcy. I tego dotyczy to przykazanie. Rodzice nie mogą jednak bezwzględnie wykorzystywać czwartego przykazania po to, by wymusić posłuszeństwo swoich dzieci, wtedy gdy sami z roli ojca czy matki nie wywiązują się właściwie. Nie mogą mówić: nieważne jakimi jesteśmy rodzicami. Ty masz nas czcić, kochać i szanować, bo tak każe Pan Bóg. To byłoby straszne. Z każdego domu zrobiłoby piekło.

Czy wolno się przeciwstawić swoim rodzicom?

Czasami nawet trzeba!

To może być powodem rozdarcia wielu ludzi. Młody człowiek czuje, że to, co rodzic mu proponuje, jak go wychowuje, nie jest dobre dla niego, ale w imię posłuszeństwa, w imię czci rodziców robi to, czego od niego oczekują.

Czy w imię posłuszeńs (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


bp Adrian Galbas SAC - ur. 1968, pallotyn, w latach 2011-2019 prowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego, doktor teologii duchowości, ceniony duszpasterz i rekolekcjonista. Od stycznia 2020 biskup pomocniczy diecezji ełckiej, mieszka w Ełku. (wszystkie teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

KAPŁAŃSTWO UDANE, A NIE UDAWANE

WIELKI NIEOBECNY?

UMĘCZONY I POGRZEBANY

INACZEJ

JAK ZIARNKO SOLI


komentarzeFacebook