Archwium > Numer 425 (01/2009) > Felietony > Duma z bycia katolikiem

Duma z bycia katolikiem

Po raz kolejny – jako jezuita – poczułem się członkiem intrygującej organizacji. W jednym z włoskich czasopism opublikowano raport, który w roku 1968 przedstawił władzom sowieckim niedawno zmarły patriarcha Moskwy Aleksy II. W tamtym czasie Aleksy był metropolitą Tallina. Raport dotyczył jego wizyty w Rzymie. Metropolita Aleksy pisał w nim m.in.: „Byliśmy na kolacji w Russicum (prowadzone przez jezuitów Papieskie Kolegium nakierowane na sprawy Kościołów w Rosji). Jeśli mi wolno wyrazić się bez ogródek, to moje wrażenia, które zresztą do tej pory mnie nie opuszczają, były podobne do tych, jakich doświadcza się w gnieździe węży, w towarzystwie węży, które syczą, ale nie kąsają”. Wcześniej Aleksy wymienia i charakteryzuje jezuitów pracujących w Russicum. „Syczą, ale kąsają” – czyż to nie fascynujące określenie moich współbraci?!

W innym, współczesnym już, „raporcie”, a mianowicie w „Europie”, magazynie „Dziennika”, Robert Krasowski, ubolewając, że w Polsce liberalizm jest pojęciem martwym, wyjaśnia: „Być może dlatego, że nad Wisłą nie był on krzewiony liberalnymi metodami. Lewica go wprowadzała z finezją talibów, prawica go przyjmowała z obłudą jezuitów”. Poczułem się zauważony, a nawet wyróżniony. Tak jak wtedy, gdy jako młody jezuicki nowicjusz przeczytałem fragment z podręcznika Agibałowej i Donskoja dla szkół polskich w ZSRR: „Pochlebstw (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Felieton językoznawczy

Tsunami na rekolekcje

Kościół drzemie, Semka czuwa

Gdzie stoi Kościół?

JAKA PRACA JEST PRACĄ


komentarzeFacebook