Archwium > Numer 425 (01/2009) > Felietony > Zachód czyta Jana Pawła II

Zachód czyta Jana Pawła II

O Janie Pawle II w Polsce, jego ojczystym kraju, mówi się zadziwiająco mało. To znaczy, mówi się dużo rzeczy banalnych i oklepanych. Mało mówi się za to rzeczy całkowicie świeżych i przenikliwych. Jednak w ostatnim czasie coś się zmieniło in plus. Myli się ten, kto przypuszcza, że błyskotliwych interpretatorów znajdziemy wśród polskich czytelników dorobku papieża. Przeciwnie. Najciekawsze opinie na temat dziedzictwa polskiego papieża formułowane są dziś przez europejskich i amerykańskich intelektualistów. „To niemożliwe” – skwituje ktoś z ironią. A jednak! Przekonajcie się więc sami...

Pierwszym, który obala mity na temat dziedzictwa Jana Pawła II jako papieża kontrnowoczesnego, jest niemiecki profesor prawa ErnstWolfgang Böckenförde. Jak z tą obiegową diagnozą, którą koniecznie należy wygłosić na liberalnych salonach, by zostać zaakceptowanym, rozprawia się niemiecki myśliciel? „Jego (Jana Pawła II – przyp. JM) krytyka społeczeństwa jest mi w bardzo wielu punktach bliska – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Böckenförde. – Nazywanie go krytykiem nowoczesności jest błędem. Wystarczy wspomnieć jego uporczywe zaangażowanie na rzecz godności ludzkiej, praw człowieka i wolności religii, które w istocie są częścią nowoczesności. Z drugiej strony papież krytykował nieustannie kapitalizm za to, że stawia własność i jej pomnażanie przed człowiekiem oraz degraduje człowieka do środka służącego osiągnięciu (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

"Chcesz pokoju, przygotuj go"

Złość i świadectwo

Jak zmieni nas kryzys

Jak prezerwatywa chroni... hipokryzję

Zastraszą nas na śmierć


komentarzeFacebook