Archwium > Numer 423 (11/2008) > Orientacje > "Śmierć? Każdemu polecam!" Joachima Badeniego OP i Aliny Petrowej-Wasilewicz

"Śmierć? Każdemu polecam!" Joachima Badeniego OP i Aliny Petrowej-Wasilewicz

Śmierć? Każdemu polecam! Joachim Badeni w rozmowie z Aliną Petrową-Wasilewicz Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2007, 160 s.

Zdaje się – nie ma śmierci. Wyjechała na atrakcyjną wycieczkę zagraniczną po uprzednim liftingu, za bagaż miała viagrę i szorty. I tyle ją widzieli. Czasem przyjeżdża, ale zawsze do kogoś innego. Do szpitala, za parawan, zasłonięta. Nawet czarnego welonu po niej nie ma.

Jak mówić o śmierci, która stała się nowym tabu? Rozmowa zainspirowana pytaniem zadanym przez Alinę PetrowąWasilewicz ojcu Joachimowi Badeniemu przerodziła się w książkę. Ciepła, pełna humoru oraz zamyślenia, oprowadza po sztuce umierania, spowiedzi i starzenia się. Szukając sposobu mówienia o umieraniu, dominikanin zwraca uwagę, że niegdyś kaznodzieje straszyli ludzi albo na nich wrzeszczeli. Niejeden, aby wzmocnić przekaz, uciekał się do teatralnych zachowań i roztaczał przerażające wizje (w piekle wszyscy mają portki z ognia). Skutek długofalowy jest odwrotny od zamierzonego: współcześni kaznodzieje niemal nie mówią o śmierci, nie mówią także o życiu wiecznym. Czy jest na to rada?

Brak kontemplacji sprzyja sklerozie, diagnozuje ojciec Badeni, a ja się zastanawiam, czy nie tkwi w tym zdaniu odpowiedź na postawione pytanie. Kontemplacja jest przedsmakiem życia wiecznego, podobnie jak Eucharystia. Żeby poczuć smak nieba już tu, na ziemi, potrzebne jest zatrzymanie życia na chwilę. Nie ilość doznań, ale wewnętrzne smakowanie. „Żyjemy tu, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZELMOWSKI UŚMIECH

"Więź", "Szeroki świat moją parafią. Wymiary prawdy i zbawienia", "Kochać aż do końca. Skandal umywania nóg", "Makrokosmos"

Diament

Zobaczyć Niewidzialnego

Między pewnością a nadzieją


komentarzeFacebook