Archwium > Numer 422 (10/2008) > Orientacje > Wybrukowana czaszkami biskupów

Wybrukowana czaszkami biskupów

To ponura metafora, może zbyt ponura. Pochodzi z recenzji książki Philipa F. Lawlera The Faithful Departed: The Collapse of Boston’s Catholic Culture […]. Recenzję przygotował biskup Fabian Bruskewitz z Lincoln w Nebrasce. Pisze w niej: „Mistrzowska analiza Lawlera jest przygnębiająca i dostarcza silnego bodźca do autentycznej odnowy. Jeśli św. Jan Chryzostom się nie mylił, twierdząc, że droga do piekła jest wybrukowana czaszkami biskupów, to błędem byłoby, gdyby jakiś biskup lub ksiądz tej książki nie przeczytał”. Biskup Bruskewitz i Philip Lawler są pewni, że Chryzostom miał rację.

Książka ta składa się jakby z dwóch części: jednej o tym, co stało się z katolicyzmem w Bostonie, i drugiej opisującej skandal seksualnego molestowania w Kościele amerykańskim. Boston to synekdocha, za którą kryje się, trzeba to przyznać, dużo, dużo więcej. Potem jednak temat Bostonu zostaje zupełnie porzucony, aby można się przyjrzeć temu, co się stało i co nadal się dzieje we wszystkich diecezjach kraju.

Ocena, którą otrzymujemy, jest przytłaczająca, a winą wyraźnie obarcza się amerykańskich biskupów. Lawler jest oburzony, lecz kontroluje swoje emocje, co przynosi mu chlubę. Niekiedy jego sądy bywają ostre, jednak w obliczu dowodów właściwie nie mogą być inne. W całej książce czuje się miłość do Kościoła, solidną ortodoksyjność autora i jego tęsknotę za duchową i moralną odnową. Lawler przez długi czas był redaktorem „Catholic World Report”, a prz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Richard John Neuhaus - był wybitnym amerykańskim intelektualistą, współpracował z pastorem Martinem Lutherem Kingiem, po 30 latach bycia luterańskim pastorem przeszedł na katolicyzm, przyjmując święcenia kapłańskie w Kościele rzymskokatolickim; przewodniczący Institute on Religion and Public Life i redaktor naczelny miesięcznika "First Things", po polsku ukazały się dwie jego książki: "Biznes i Ewangelia" oraz "Śmierć w piątek po południu", zmarł 8 stycznia 2009 roku w Nowym Jorku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nie sądźcie

Nie przeszedłem na katolicyzm, aby być złym katolikiem

Wspólnota w prawdzie

Polskie modlitwy

Kiedy byliśmy grzesznikami


komentarzeFacebook