Archwium > Numer 422 (10/2008) > Felietony > Mentalność Kalego, czyli otwartość zamknięta

Mentalność Kalego, czyli otwartość zamknięta

News goni newsa, skandalik za skandalikiem, coraz trudniej rozróżnić fakty od opinii, a opinie od zwyczajnych bluzgów. Czasem dzwonią dziennikarze i proszą o komentarz. Na przeróżne tematy. Wczoraj sympatyczna dziewczyna z Antyradia zadała mi dwa pytania: Co sądzić o występach muzyków rockowych śpiewających o Panu Jezusie przed jakimś kościołem w Bogocie? Co Kościół sądzi o eksperymencie (zderzanie protonów) przy użyciu akceleratora w ośrodku badawczym CERN pod Genewą? Na to ostatnie pytanie miałem ochotę odpowiedzieć, że Kościół oczekuje, iż – o ile w wyniku eksperymentu nie powstanie czarna dziura, która nas wszystkich wchłonie – doświadczenie niezbicie udowodni istnienie Boga. Jednak powstrzymałem się w obawie, że ktoś może się nie zorientować, iż żartowałem.

Ojciec Dyrektor od dawna nie palnął publicznie niczego, co media – ku uciesze gawiedzi – mogłyby poddać wielodniowej dziennikarskiej wiwisekcji. Tym bardziej dziwi, że „Tygodnik Powszechny” i „Znak” uczyniły go we wrześniu głównym tematem numerów. Od dawna twierdzę, że najlepiej byłoby nie nagłaśniać postaci ks. Rydzyka i nie budować mylnego wrażenia, iż nie da się mówić o Kościele w Polsce bez odniesienia do Radia Maryja i przybudówek. Niestety, niektórzy mają już jakąś nieuleczalną obsesję ojca Dyrektora i wszystko im się z „Kościołem toruńskim” kojarzy.

Kilku jezuitów oraz ich świeckich przyjaci&o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Matka Boża parlamentarzystów

Zdradzony pontyfikat

SPOWIEDŹ CZY ZGRANA PŁYTA OSKARŻEŃ?

Kościół samobójczy

Sezon na skandalistów


komentarzeFacebook