Archwium > Numer 422 (10/2008) > Felietony > Senior w Kościele

Senior w Kościele

1.

Kościół młodymi stoi. I Kościołowi na młodych zależy. Doskonale to widać, kiedy czyta się ogłoszenia parafialne. Roi się tam od rozmaitych propozycji duszpasterskich dla dzieci i młodzieży. A to spotkanie modlitewne, a to zbiórka scholi, a to spotkanie dla ministrantów, a to wreszcie zlot tych, którzy z księdzem wikarym jadą w góry...

Młodzi mają w czym przebierać i wybierać. Ba, zazwyczaj ksiądz dynamiczny, odnoszący sukcesy duszpasterskie to kapłan – tak przynajmniej myślimy – który pracuje z młodzieżą. To duchowny, który spala się w pracy duszpasterskiej z młodymi ludźmi. Mocny akcent, jaki Kościół kładzie na pracę z dziećmi i młodymi, jest i konieczny, i dobry. Niewątpliwa zasługa w tym Jana Pawła II, który wielokrotnie powtarzał, że młodzi ludzie są nadzieją Kościoła. Że to młodzież może sprawić, iż chrześcijaństwo znów stanie się religią witalną. Że zapał młodych, ich radykalizm, który wiąże się z młodzieńczym idealizmem, nada Kościołowi nową dynamikę. To dlatego, między innymi, Jan Paweł II tyle uwagi i energii wkładał w organizowanie Światowych Dni Młodzieży.

Co więcej, media – które boją się zazwyczaj religijnych tematów – przy okazji spotkań papieża z młodzieżą przełamywały swoją niechęć i relacjonowały je bez mrugnięcia okiem. Dziennikarze zachodzili niejednokrotnie w głowę, jak to możliwe, że ten stary papież przyciąga do siebie m (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Porozmawiajmy ze zmarłymi

Święta Bożego Kupowania

Urlop w... klasztorze

Boże namiętności

Kościół musi się nawracać


komentarzeFacebook