Archwium > Numer 421 (09/2008) > Rozmowa w drodze > Człowiek realizuje się w ciele

Człowiek realizuje się w ciele

Panie profesorze, jest Pan lekarzem ginekologiem, znawcą problematyki związanej z życiem seksualnym, autorem książek na ten temat, ale jest Pan również mężem i ojcem. Chciałbym Panu zadać parę pytań dotyczących rozwoju psychoseksualnego, które – jak sądzę – nie zawsze znajdują właściwe odpowiedzi. To, co się mówi i co się pisze o ludzkiej seksualności w telewizji, w tygodnikach dla kobiet i mężczyzn, a także w pismach młodzieżowych, odbiega od chrześcijańskiego postrzegania seksualności. Niektórzy młodzi ludzie, może szczególnie pochodzący z rodzin, które nie dały im dobrego przykładu, pytają, czy to, co nazywa się seksem, ma związek z miłością. Słowo „seks” dla niektórych oznacza podniecenie, pożądanie drugiego ciała, bliskość fizyczną, zaspokojenie dręczącej potrzeby fizjologicznej, mocne przeżycie odpędzające nudę, bycie blisko z dziewczyną lub chłopakiem. Słowo „miłość” natomiast dla wielu zarówno młodych, jak i dorosłych osób znaczy niewiele, bo nie mają one wystarczającego doświadczenia miłości. Jaki jest związek seksu, czystości i miłości?

Przeżywanie płciowości w atmosferze czystości to coś normalnego, nie wyjątkowego. Płciowość to coś bardziej złożonego niż to, co kryje się pod określeniem „seks”. Takie rozumienie go, o jakim ojciec mówił przed chwilą, sprawia, że miłość i seks przestają mieć cokolwiek wspólnego. Trzeba bowiem pamiętać, że układ płciowy jest układem wyjątkowym, bo wpisanym w s (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Włodzimierz Fijałkowski - ur. 1917, ginekolog położnik, więzień obozów koncentracyjnych, szykanowany przez Komitet Uczelniany PZPR Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Łodzi za odmowę dokonywania aborcji, został zwolniony z pracy, w roku 1981 oficjalnie przeproszony wrócił na uczelnię, gdzie w 1992 roku otrzymał tytuł profesora, twórca Szkoły Rodzenia i promotor programu Naturalnego Planowania Rodziny, autor ponad 150 artykułów oraz 26 książek, zmarł w 2003. (wszystkie teksty tego autora)

Nikodem Brzózy OP - ur. 1961, dominikanin, doktor filozofii i doktor hab. teologii. Duszpasterz wspólnoty "Wiary i Światła" oraz pracowników naukowych. Autor kilku książek. Publikował między innymi w "Rzeczpospolitej" i "Tygodniku Powszechnym". Mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

W obronie prawa do życia od poczęcia

Człowiek w pierwszej fazie życia

Współczesny model rodziny

Ekologiczne spojrzenie na płeć człowieka

Stworzyciel


komentarzeFacebook