Archwium > Numer 421 (09/2008) > Felietony > Ateiści czy oszołomy?

Ateiści czy oszołomy?

Psychoterapeuci twierdzą, że źródeł wielu ludzkich postaw trzeba szukać w dzieciństwie, a nawet w okresie prenatalnym. JeanPaul Sartre opisał kiedyś takie doświadczenie z własnego dzieciństwa: „Bawiąc się zapałkami, przypaliłem dywanik; kiedym zamalowywał farbą ślady występku, Bóg ujrzał mnie nagle, uczułem jego spojrzenie wewnątrz głowy i na rękach; kręciłem się po łazience straszliwie widzialny, żywy cel. Ocaliło mnie oburzenie; wściekłem się na niedyskrecję tak ordynarną, nabluźniłem […]. I nie spojrzał na mnie już nigdy więcej”. Kto wie!? Być może Sartre nie stałby się egzystencjalistą ateistą, gdyby nie to dotkliwe wrażenie, że Bóg jest nieusuwalnym świadkiem jego dziecięcego występku.

W każdym razie nawet jeśli w życiu bywa tak, że wielkie idee są jedynie racjonalizacją lęków dzieciństwa, to dzieło Byt i nicość, w którym Sartre „udowadnia” sprzeczność pojęcia Boga, zasługuje na szacunek. Nie da się tego powiedzieć o dokonaniach wielu innych współczesnych ateistów, na przykład modnego ostatnio Richarda Dawkinsa, którego książkę Bóg urojony można kupić w każdej dworcowej księgarni. Jeśli przypomnieć sobie dziecięce doświadczenia Sartre’a, można by dojść do wniosku, że Dawkins w dzieciństwie musiał być co najmniej pogryziony przez psa księdza proboszcza. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że poważny profesor biologii, kiedy tylko dotyka kwestii Boga, dostaje piany na ustach i wykrzykuje na przykład, że Bóg jest „zawistny (i dumny z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kobiecy los

KONIEC ŚWIATA 2012

Dobry ksiądz, to eksksiądz?

Typy antyklerykałów

Obsesja reformowania Kościoła


komentarzeFacebook