Archwium > Numer 420 (08/2008) > Felietony > Przeciw infantylizacji chrześcijaństwa

Przeciw infantylizacji chrześcijaństwa

1.

Na tę krakowską rozmowę umówiliśmy w czasie mojego majowego pobytu w Jerozolimie, gdzie jakimś cudem trafiłem na wieczór autorski Adama Zagajewskiego. To tam, w Ziemi Świętej, poznałem w końcu osobiście jednego z najciekawszych polskich poetów i wnikliwych eseistów. Kiedy więc już siedziałem z krakowskim poetą w knajpce tuż obok Wawelu, nie mogłem go nie zapytać, co myśli o kondycji rodzimego katolicyzmu. Oto jego odpowiedź: „Jestem człowiekiem religijnym, ale rzadko chodzę do Kościoła. Jest coś w języku księży, że nie daje się ich słuchać. Dla mnie religia i wiara jest twórczością. Jeśli już wejdę do Kościoła, to słyszę same banały. Co więcej, słyszałem je już wtedy, gdy jako dziecko przygotowywałem się do pierwszej komunii. Nie ma w naszej wersji katolicyzmu tej iskry poszukiwania. Religia, tak zresztą jak i życie, bez przerwy się wali, obraca w pył i trzeba ją tworzyć każdego dnia od nowa”.

W słowach Zagajewskiego pobrzmiewa przestroga, którą – kilka lat wcześniej na wykładzie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – sformułował Leszek Kołakowski. Ten wybitny polski filozof mówił, że dziś tradycyjne Kościoły mają problem ze znalezieniem języka, który trafiłby szczególnie do ludzi młodych i wykształconych. Dlatego księża, przekonywał, muszą mieć świadomość, że od ich umiejętności przekazywania Ewangelii zależy żywotność wiary: „Jeśli zaś kapłani liczą na siłę, na gromkie potępienia, na groźby, na to, że będą skutecznie p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Znak firmowy B16

Judasz i Leonardo da Vinci

Żadna religia nie jest samotną wyspą

Dr House rozmawia z ks. Tischnerem

Półka z książkami


komentarzeFacebook