Archwium > Numer 420 (08/2008) > Felietony > Szachy, Bergman i Sandomierz

Szachy, Bergman i Sandomierz

Właśnie wróciłem z Sandomierza, gdzie brałem udział w VII Mistrzostwach Polski Księży w Szachach. Reprezentowane były różne diecezje – od przemyskiej po koszalińskokołobrzeską. Był nawet marianin, misjonarz z Brazylii. Od niego dowiedziałem się o ciekawych losach brazylijskiego arcymistrza Mekinga. Okazuje się, że ten wybitny szachista, cierpiący na poważną chorobę, która powodowała zanik mięśni, został cudownie uzdrowiony podczas charyzmatycznych modlitw. Pod wpływem tego wydarzenia wstąpił do seminarium i został katolickim księdzem.

O analogiach między szachami i duchowością już na tych łamach kilka lat temu pisałem. Tym razem wspomnę tylko, że w ramach przygotowań do księżowskiego turnieju szachowego udałem się do kina „Iluzjon” w Warszawie, by obejrzeć słynny film Bergmana Siódma pieczęć. Główny bohater tego filmowego arcydzieła rycerz Antonius Block wraca z wyprawy krzyżowej. Jest znużony 10letnią tułaczką. Dręczy go pytanie, czy Bóg rzeczywiście istnieje. Na swojej drodze spotyka Śmierć i proponuje jej partię szachów. Nie tylko po to, by wygrawszy, oddalić od siebie nadchodzący koniec, ale przede wszystkim po to, by usłyszeć od Śmierci odpowiedź na pytanie o istnienie Boga i życie wieczne. Ostatecznie rycerz przegrywa partię, a Śmierć nie wyjaśnia żadnej z nurtujących go wątpliwości.

Siódma pieczęć robi rzeczywiście wrażenie. Choć – niestety – nie mogę się przyłączyć w pełni do chóru zachwyconych tym filmem. Dla (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JEZUICKI PAZUR

Dialog z grobami pobielanymi

Więcej demokracji w Kościele!

Katolicy fair trade

Dawaj, klecho, kasę!


komentarzeFacebook