Archwium > Numer 419 (07/2008) > Orientacje > Sylogizmy i życie

Sylogizmy i życie

Józef Bocheński OP Listy do ojca opr. Jarosław Kozak, Korneliusz Policki SDS Salwator, Kraków 2008, 464 s.

W rzymskim klasztorze św. Dominika i Sykstusa w celi numer 22 prawie osiemdziesiąt lat temu mieszkał młody profesor logiki o. Innocenty Maria Bocheński OP. Teraz właśnie zostały opublikowane jego listy do ojca, które pisał w latach 1931–1936. Korespondencja rozpoczyna się w momencie, kiedy Bocheński przyjeżdża z Fryburga po obronionym doktoracie z filozofii, aby kontynuować studia teologiczne, a kończy się wraz ze śmiercią ojca. Okres ten obejmuje nie tylko pierwsze lata kapłaństwa i pracy naukowej młodego zakonnika, ale również czas rozkwitu włoskiego faszyzmu i przygotowywania się Europy do wojny. W swojej korespondencji Bocheński hołduje jednak zawsze „zasadzie egoistycznej”, bo przecież list ma dostarczyć informacji, które będą czytane przez bliskie osoby, a nie przez redaktorów leksykonu biograficznego. Roztacza więc przed nami bardzo prywatną wizję Uniwersytetu Angelicum, Rzymu, zakonu dominikanów i w końcu Europy, naszkicowaną przez jednego z największego logików XX wieku.

Każdy system logiczny dąży do tego, by jego twierdzenia mogły być zapisane za pomocą jak najmniejszej liczby znaków. Z życiem nie jest już tak prosto, jednak można się pokusić o wyodrębnienie przynajmniej trzech pojęć, które dla Bocheńskiego wydają się fundamentalne: prawda – dyscyplina – krytycyzm.

Hasło „Verita (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Surówka OP - ur. 1975, dominikanin, duszpasterz Lednicy 2000, mieszka na Polach Lednickich. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZWYCIĘZCA ŚMIERCI

KIEŁBASA W PIĄTEK

ZATRUTE ŹRÓDŁO

Pater pauperum

TO NIE MÓJ PROBLEM


komentarzeFacebook