Archwium > Numer 419 (07/2008) > Felietony > Europa, geje i Humanae vitae

Europa, geje i Humanae vitae

Jedną z bardziej dynamicznych nowych wspólnot w Kościele jest Neokatechumenat. W marcu liderzy Drogi Neokatechumenalnej zaprosili do Ziemi Świętej, do neokatechumenalnego ośrodka „Domus Galilaeae” na kilkudniowe spotkanie (konwiwencję) biskupów z Europy. Przyjechało 9 kardynałów i 160 arcybiskupów i biskupów. W specjalnym komunikacie oświadczyli oni: „My, Pasterze, stwierdzamy, że przyszłość ewangelizacji w Europie będzie zależała w dużej mierze od ojcowskiej miłości, z jaką my, Biskupi, przyjmiemy Drogę Neokatechumenalną, a także nowe rzeczywistości kościelne, które Bóg wzbudza, by pomagać Kościołowi”.

Nie wracałbym do tego spotkania, które odbyło się w marcu, gdybym nie natrafił na przemówienie wygłoszone tam przez kardynała Christopha Schönborna, arcybiskupa Wiednia, według wielu jednego z kandydatów na przyszłego papieża. Kardynał gorzko ocenił kondycję naszego kontynentu: „Znajdujemy się w momencie, gdy duża część społeczeństwa europejskiego mówi: »Wasze wartości nie są nasze. Wy, chrześcijanie, jesteście cudzoziemcami w Europie, wasze poglądy nie są tymi z Rady Europy, z Parlamentu Europejskiego, nie są nasze«. Już teraz doświadczamy bardzo konkretnego prześladowania. Pewien biskup anglikański został skazany, ponieważ się nie zgodził, by praktykującego homoseksualistę mianowano odpowiedzialnym za młodzież w jego diecezji; został skazany za dyskryminację i zmuszony do reedukacji. Stoimy wobec prześladowania&rd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O PRACY RAZ JESZCZE

Mgła w Kazimierzu, mgła w mediach

Arcybiskup Życiński gra dalej

UTO UGHI I GODNOŚĆ ŻYCIA

JEZUICKI PAZUR


komentarzeFacebook