Archwium > Numer 418 (06/2008) > Rozmowa w drodze > Podstawą jest praca z kapłanami

Podstawą jest praca z kapłanami

Podobno diecezja Tulonu, której przewodzi Ksiądz Arcybiskup, jest najlepsza we Francji.

Numer jeden na liście… Myślę, że kategorie z list przebojów nie sprawdzają się w ocenie życia Kościoła. Jakie miałoby być kryterium wyboru? Trudno to zmierzyć.

Może powołania?

Rzeczywiście, mamy powołania. Jednak jestem świadomy, że to bardzo krucha materia. Trudno przykładać kryterium ilościowe do czegoś, co należy do porządku łaski Bożej – do sprawy powołań, ewangelizacji – jeśli się w dodatku wie, że są to dane niesłychanie wrażliwe i zmienne. Od jakiegoś czasu jestem natomiast przekonany, że dzisiaj Kościół musi pójść w kierunku dogłębnej ewangelizacji – mam tu na myśli przede wszystkim nawrócenie na poziomie osobistym i wspólnotowym, ze szczególnym naciskiem na obszar duszpasterstwa. Duszpasterstwo zachowawcze, konserwatywne powinno ustąpić miejsca duszpasterstwu opartemu na ewangelizacji – nowej ewangelizacji – bo tylko ono jest płodne. Takie jest moje przekonanie, które bierze się stąd, że widać już pozytywne owoce tego kierunku – to właśnie nasi seminarzyści czy liczni katechumeni. Proszę jednak nie zapominać, że żyjemy w trudnym społeczeństwie: we Francji praktykuje pięć, sześć procent całej populacji. Jest wiele parafii, w których zostali tylko starsi ludzie. Nie możemy więc mówić o jakichś powalających rezultatach, które dawałyby wielką satysfakcję. Pan Bóg daje nam jednak nieco powo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominique Rey - ur. 1952 w Saint-Étienne, dr ekonomii, po kilku latach pracy zawodowej (m.in. w ministerstwie finansów) związał się ze Wspólnotą Emmanuel, święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku, pracował jako kapelan w liceum, wikariusz, kapelan w sanktuarium Parayle-Monial, opiekun księży i seminarzystów Wspólnoty Emmanuel, dyrektor ośrodka formacyjnego Centre Trinité oraz proboszcz, w roku 2000 został biskupem diecezji Fréjus-Toulon. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ostatnie sprawy


komentarzeFacebook