Archwium > Numer 418 (06/2008) > Nie bójcie się ciała > Złe zdrowie - dobre wieści?

Złe zdrowie - dobre wieści?

Chorowałem kiedyś przez trzy i pół roku. Początkowo lekarze myśleli, że to chłoniak. Mylili się. Jednak w wieku 29 lat przeszedłem operację, która miała ustalić powody choroby, i spędziłem bardzo dużo czasu na oddziale onkologicznym. Jeden z pacjentów oddziału, młody ksiądz, podobnie jak ja noszący imię Paul, zmarł podczas mojego pobytu w szpitalu. Leżałem na łóżku obok i nigdy nie zapomnę tego, jak był on w stanie, szczególnie pod koniec, konfrontować rzeczywistość własnej śmierci z wiarą i odwagą. W czasie tych ostatnich dni i nocy ksiądz Paul doświadczał czegoś, co mogę jedynie określić jako olbrzymi ból, intensywne cierpienie zarówno fizyczne, jak i duchowe. Mimo to ostatnie chwile jego życia były pełne pokoju. Odszedł cicho, gdy czytałem te oto zdania z Ewangelii według św. Jana zawarte także w modlitwie za umierających: „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie!” (J 14,1).

Strach! Najgłębszy niepokój tamtego okresu, który od czasu do czasu opanowywał moje serce, zwłaszcza nocami, zaciskając na nim zimną dłoń, nie był obawą przed śmiercią. To było coś o wiele prostszego, coś bardziej bezpośredniego. Nawiedzał mnie strach, że w wyniku nieustannie odczuwanego osłabienia nigdy nie powrócę do mojego dotychczasowego „ja”, że być może już nigdy nie będę w stanie odprężyć się na tyle, by móc się cieszyć obecnością rodziny i przyjaciół. Wraz z tą myślą pojawiała się obawa, że być może już do ko (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paul Murray - ur. 1947, Irlandczyk, dominikanin, wykładowca teologii duchowości na uniwersytecie Angelicum, autor książek i artykułów dotyczących duchowości, a także kilku tomików poetyckich, po polsku ukazało się ostatnio Młode wino duchowości dominikańskiej, mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dlaczego warto dziś pozostać w Kościele?

Odzyskać kontemplację

Pięć tajemnic światła

Bestie i prorok, Holokaust. Zrozumieć dlaczego, "Pastores"

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook