Archwium > Numer 418 (06/2008) > Felietony > Bezmyślność polskiego katolicyzmu

Bezmyślność polskiego katolicyzmu

Liczba tekstów, wystąpień, komentarzy na temat Kościoła katolickiego jest imponująca. To istna burza mózgów, a niekiedy bezmózgów. W Polsce ludzie wciąż chętnie czytają o Kościele, a szczególnie o księżach. Byle było ostro, na odlew i po oczach. Jeden z głupszych tekstów, jaki ostatnio czytałem, wyszedł spod klawiatury Magdaleny Środy, która specjalnie dla WP popełniła artykulik Natura polskiego katolicyzmu. Znajdują się w nim takie „perełki”, jak stwierdzenie: „Komunia to prawdziwe żniwa. Następne pojawią się dopiero w sierpniu, w czas narodowego pielgrzymowania, chociaż na nim zarabia nie każda plebania, lecz ta, która jest uposażona w jakąś relikwię”. Dziesięć razy wędrowałem z różnymi pielgrzymkami na Jasną Górę i doprawdy nie mam pojęcia, o jakie pielgrzymki, plebanie, relikwie i pieniądze pani profesor chodzi. Skoro jednak Pan Bóg w swej wszechmocy przemówił przez oślicę, to i każdy tekst może się okazać pożyteczny.

Wskazując uczenie na naturę polskiego katolicyzmu, Środa odwołuje się do trzech pojęć: pycha, hipokryzja, bezmyślność. No cóż! trudno zaprzeczyć, że te trzy grzechy (albo raczej dwa grzechy plus wada) nie są obce polskiemu katolikowi, tak jak nie są obce człowiekowi w ogóle, w tym – o zgrozo! – także ludziom z tytułami profesorskimi. Bijmy się jednak we własne piersi, a nie w piersi ludzi nauki. Pomyślmy na przykład o bezmyślności. Rzeczywiście, tyl (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kłopoty z przykazaniami

Mgła w Kazimierzu, mgła w mediach

Dziennikarze o Kościele, prawnicy o psach

Typy antyklerykałów

Czas pedożerców


komentarzeFacebook