Znak firmowy B16

Kościół w globalnej wiosce, w jakiej przyszło nam dziś żyć, nie może chować głowy w piasek. Musi nie tylko skutecznie głosić światu Dobrą Nowinę, ale także dbać o swój medialny wizerunek. Żyjemy bowiem nie tylko w dobie demokracji medialnej, ale także w czasie „medialnej eklezjologii”. Przecież polityków oceniamy podług tego, jak pokazują i opisują ich media. I trochę, na zasadzie analogii, jest z naszym odbiorem Kościoła. Pomyślałem o tej „medialnej eklezjologii”, kiedy przyglądałem się skrupulatnym relacjom i opisom podróży Benedykta XVI do Stanów Zjednoczonych. Każdy krok papieża, każdy jego gest i słowo były odnotowywane przez dziennikarzy, a potem komentowane i interpretowane na wiele sposobów.

Papieska pielgrzymka do Ameryki zbiegła się z rocznicą wyboru kardynała Josepha Ratzingera na 265. papieża Kościoła. Ważniejsze jednak było to, że papież odwiedzał Kościół, który wciąż dźwiga się po wielu skandalach seksualnych, jakie go dotknęły w ostatnich latach. I to dlatego przyjazd Benedykta XVI do Ameryki był tak intrygujący i ciekawy. Jak się zachowa wobec tych skandali z udziałem duchownych? Co powie ofiarom księżowskich przestępstw? – to pytania, które spędzały sen z powiek nie tylko zainteresowanym obserwatorom, ale i „szeregowym katolikom”.

Papież miał świadomość, że wkracza na grunt, gdzie o potknięcie i upadek nietrudno. Postanowił więc już na początku rozbroić tę tykającą bombę. Z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Papież gra w zielone

Kościół musi się nawracać

Profanacja i prowokacja

Przezwyciężyć ekumeniczne zmęczenie

Arcybiskup i reklama


komentarzeFacebook