Archwium > Numer 417 (05/2008) > Felietony > Kościół i jego ludzie

Kościół i jego ludzie

Zacznijmy zdaniem biskupa Józefa Kossakowskiego „...ludzie łatwiey by wybaczać powinni, pamiętając na staropolską przypowieść: wszyscyśmy ludzie, i xiądz pleban nie anioł...”.

Myślę, że na czasie będzie przypomnieć bosko–ludzką rzeczywistość Kościoła. Ostatnimi czasy, jakby zwiększyła się zaczepność wobec Kościoła w mediach przy każdej nadarzającej się okazji. Kościół jest żerem dla mielącej papier i słowa machiny medialnej, usiłującej za wszelką cenę zainteresować czy zwrócić na siebie przede wszystkim uwagę. Metafizyczna ciekawość prawdy zostaje zastąpiona ciekawskością plotki, a taka „prawda” już nie karmi i nie wyzwala, ale zamula i zaciemnia. Ściąga z wysoka na ziemię i delektuje się środowiskiem szamba. O ileż łatwiej dawalibyśmy sobie psychicznie radę z tą masową i przygnębiającą produkcją, gdybyśmy lepiej uświadamiali sobie naturę Chrystusowego Kościoła. Kościół, będąc boskoludzką rzeczywistością, nie jest przecież tworem doskonałym, nieskazitelnym ani skończonym, ale rzeczywistością w trakcie stawania się. Jest środowiskiem wezwanym do stałego rozwoju i nawrócenia. Zawsze tutaj, na tej ziemi, jest i będzie w trakcie stawania się i przeobrażeń. Natomiast zbytnie zajmowanie się Kościołem przez osoby spoza niego dowodzi dużego kryzysu środowisk szukających tematów zastępczych i taniego żeru dla swojej nie najzdrowszej tkanki.

Przyjrzyjmy się bliżej napięciom i sprzecznościom Kościoła i każdego zgromadzenia chrześcijan, które będą (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Opowieść o cegle

Krzyżyk z lufy czołgu

MOI RODZICE

Jeden taki musi być!

Jasiowi Małkowskiemu epitafium


komentarzeFacebook