Archwium > Numer 416 (04/2008) > Felietony > Ofiary i nadzieja

Ofiary i nadzieja

Choć trochę się lękam, to muszę się do czegoś przyznać. Do tego mianowicie, że w czasie lektury reportażu Ukryty grzech Kościoła w „Gazecie Wyborczej”, opisującego przypadki wykorzystywania seksualnego młodych chłopców przez ich przełożonego, zasłużonego i cenionego kapłana, dyrektora Ogniska Brata św. Alberta w Szczecinie, nie towarzyszyło mi uczucie szoku i niedowierzania. A przecież powinno. Tym bardziej, że te właśnie uczucia ogarniały większość moich znajomych, z którymi prowadziłem potem długie rozmowy o tym, jak do owych wydarzeń – jeśli rzeczywiście opisane przez dziennikarzy sytuacje są prawdziwe – mogło w ogóle dojść.

Jeśli jednak już się nie dziwię doniesieniom medialnym o tym, że kapłan może wykorzystać swoje stanowisko i funkcję, by molestować podwładnych, to dlatego że o podobnych przypadkach czytałem w amerykańskiej prasie, rozmawiałem o analogicznych skandalach z udziałem duchownych z amerykańskimi katolikami, kiedy na początku 2002 roku przez kilka miesięcy mieszkałem w Chicago. To był straszny czas dla amerykańskiego Kościoła. Media niemal każdego dnia pisały o kolejnych przypadkach kapłanów oskarżanych o nadużycia seksualne, a przed sądy trafiały setki pozwów o milionowe odszkodowania.

Nie mogłem wtedy pojąć – tak jak teraz nie może tego w odniesieniu do swego Kościoła pojąć wielu polskich katolików – że Kościół amerykański mógł przez długie lata tuszować przypadki kapłańskich naduż (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Gazety, książka i kawa

O zgrozo, lewak rządzi Ameryką!

Eucharystia jako lekarstwo

Kalwin daje do myślenia

Przezwyciężyć ekumeniczne zmęczenie


komentarzeFacebook