Archwium > Numer 416 (04/2008) > Felietony > Duchowni molestujący i molestowani

Duchowni molestujący i molestowani

Wróciłem z Rzymu z Kongregacji Generalnej (nie! proszę się nie obawiać, tym razem nie będzie znowu o jezuitach). Wylądowałem szczęśliwie na Okęciu. Nawiasem mówiąc, głównym pilotem była rudowłosa pani kapitan. Po wylądowaniu włączyłem komórkę i jeszcze nie doszedłem do taśmy z bagażami, a tu już dzwoni TVN24 z zaproszeniem do wieczornej audycji. Oczywiście nie chodziło o skomentowanie obrad jezuitów z całego świata. Chodziło o to, abym wypowiedział się na temat jakiegoś zupełnie nieznanego mi księdza ze Szczecina, który ponoć molestował swego czasu nieletnich młodzieńców. To się nazywa ściągnąć człowieka na ziemię.

Wieczorem wziąłem nagromadzoną korespondencję i zerkając w telewizor, dokonywałem wstępnej selekcji papierów. Pierwszą informacją w TVN była sprawa oskarżonego o molestowanie księdza. Dopiero potem Justyna Pochanke wprowadziła nas w temat spotkania premiera Tuska z prezydentem Bushem. Proszę mnie nie podejrzewać, że zaraz napiszę, iż wszystkiemu winne są media, a ksiądz ze Szczecina jest na pewno czysty jak kryształ. Trwa wyjaśnianie sprawy przez sąd biskupi. Prokuratura prowadzi dochodzenie. Szkoda tylko, że te działania nie zostały podjęte kilkanaście lat wcześniej. Miejmy nadzieję, że zostanie wydane jakieś dobrze udokumentowane orzeczenie i ewentualnie zapadnie wyrok. Nie opuszcza mnie jednak wrażenie, że o Kościele mówi się w jakiś nie do końca „normalny” sposób.

Rozmawiałem w Rzymie z pewnym wsp&oacut (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Duma z bycia katolikiem

Rejs odwołany! Rozum też!

Najlepszy światopogląd

Co Kościół na to?

Prezerwatywy a reforma Kościoła


komentarzeFacebook