Szczerbate stopy

Wojtkowi Prusowi

Obok licznych dobrze skatalogowanych i uwiarygodnionych krytycznymi badaniami cudów są też i takie, które aczkolwiek mocno zakorzenione w tradycji, niestety należy odłożyć do czcigodnych legend. Jednym z nich jest podanie, jakoby pewnego dnia Antoni otrzymał dar trzymania na ręku Maleńkiego Jezusa.
przemówienia ks. prof. Tomaso Verbeliniego na 
Sympozjum Antoniańskim, Bolonia 1959

Straszna plucha. Miała wrażenie, że krople deszczu, tnąc ją po twarzy w podmuchach wiatru, po to jedynie spadają na ziemię, by doprowadzić ją do rozpaczy. Czarny mercedes przejechał obok niej na pełnym gazie. W ostatnim momencie odskoczyła, inaczej bryzg spod przejeżdżającej taksówki zrobiłby z niej ścierkę. Ale i tak lewa noga aż do kolana była cała mokra. Ptasia 16, 18. Jest. Dotarła do bramy klienta. Uczucia rozżalenia i agresji ścigały się ze sobą. Przeszyły ją dreszcze. „Cholerna pogoda”. Wyjęła z torby schowaną w ręczniku persiówkę z gorzką żołądkową. Pociągnęła spory łyk. Popłynęły łzy. Do wizyty pozostało jej jeszcze piętnaście minut. Wyciągnęła komórkę. Wybrała numer internatu. Znała go na pamięć, chociaż nie używała od dwóch lat.

– Tu siostry pokutniczki – usłyszała po pierwszym sygnale.

– Poproszę z siostrą dyrektor.

– Kogo przedstawić?

Na moment zawahała się, czy po (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wieczny Mityng

Nieszczęście nad nieszczęściami

Hipermarket - kolejna bitwa o Polskę

Kelnereczka

Matka na zawsze


komentarzeFacebook