Archwium > Numer 415 (03/2008) > Czytelnicy W drodze > Reakcje na tekst Dagmary Jaszewskiej "Z dzieckiem w ukryciu" oraz Dominiki Kurek-Chmycz "Limbus matrum"

Reakcje na tekst Dagmary Jaszewskiej "Z dzieckiem w ukryciu" oraz Dominiki Kurek-Chmycz "Limbus matrum"
W grudniowym numerze naszego miesięcznika zamieściliśmy artykuł Dagmary Jaszewskiej "Z dzieckiem w ukryciu", poświęcony wychowaniu dzieci przez matki pozostające w domu oraz tekst Dominiki Kurek-Chomycz "Limbus matrum", będący teologiczną refleksją o poronieniu. Niektóre z nadesłanych w odpowiedzi listów drukujemy poniżej.

Z dzieckiem w ukryciu

 

Dziecko to radość

Chcę się podzielić moimi refleksjami na temat macierzyństwa, do których skłonił mnie artykuł Z dzieckiem w ukryciu.

Wychowywanie dziecka to: radość, szczęście, bycie świadkiem cudów, poznawanie siebie, obdarowanie uczuciem bezwarunkowej miłości. Więcej się od dziecka dostaje, niż można dać. W byciu matką nie widzę poświęcenia. Jest trud, ale przecież w każdym naszym świadomym działaniu jest trud.

Jeśli mówimy o poświęceniu w kontekście wychowywania dziecka, to znika nam z pola widzenia radość, szczęście, które są naszym udziałem w byciu z małym człowiekiem, a zostaje trud, zmęczenie, rezygnacja i nagroda kiedyś… gdzieś. Przecież matki to nie męczennice. (…) Bycie matką nie polega na zamknięciu, życiu w zaciszu domowym i usługiwaniu, ale na byciu przewodnikiem dziecka w drodze do jego własnego świata. Fascynujące, piękne, odpowiedzialne zajęcie. Ani krzty poświęcenia.

Beata
 

Kiedyś było inaczej

Przeczytałam artykuł Dagmary Jaszewskiej Z dzieckiem w ukryciu i postanowiłam napisać swoje przemyślenia na ten temat, gdyż są całkowicie odmienne od zaprezentowanych przez autorkę. Na początku przedstawię się. Jestem dojrzałą kobietą, żoną i matką trzech dorosłych synów. Pracowałam zawodowo przez pierwsze 12 lat po studiach, a potem, gdy urodziły się dzieci, wybrałam dom i wyc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Chopin według Janusza Olejniczaka

okladka

Reakcje na tekst Aldony Szarypo

okladka

Nota Kongregacji Nauki Wiary o określeniu "Kościoły siostrzane"


komentarzeFacebook