Archwium > Numer 415 (03/2008) > Czytelnicy W drodze > Reakcje na tekst Dagmary Jaszewskiej "Z dzieckiem w ukryciu" oraz Dominiki Kurek-Chmycz "Limbus matrum"

Reakcje na tekst Dagmary Jaszewskiej "Z dzieckiem w ukryciu" oraz Dominiki Kurek-Chmycz "Limbus matrum"
W grudniowym numerze naszego miesięcznika zamieściliśmy artykuł Dagmary Jaszewskiej "Z dzieckiem w ukryciu", poświęcony wychowaniu dzieci przez matki pozostające w domu oraz tekst Dominiki Kurek-Chomycz "Limbus matrum", będący teologiczną refleksją o poronieniu. Niektóre z nadesłanych w odpowiedzi listów drukujemy poniżej.

Z dzieckiem w ukryciu

 

Dziecko to radość

Chcę się podzielić moimi refleksjami na temat macierzyństwa, do których skłonił mnie artykuł Z dzieckiem w ukryciu.

Wychowywanie dziecka to: radość, szczęście, bycie świadkiem cudów, poznawanie siebie, obdarowanie uczuciem bezwarunkowej miłości. Więcej się od dziecka dostaje, niż można dać. W byciu matką nie widzę poświęcenia. Jest trud, ale przecież w każdym naszym świadomym działaniu jest trud.

Jeśli mówimy o poświęceniu w kontekście wychowywania dziecka, to znika nam z pola widzenia radość, szczęście, które są naszym udziałem w byciu z małym człowiekiem, a zostaje trud, zmęczenie, rezygnacja i nagroda kiedyś… gdzieś. Przecież matki to nie męczennice. (…) Bycie matką nie polega na zamknięciu, życiu w zaciszu domowym i usługiwaniu, ale na byciu przewodnikiem dziecka w drodze do jego własnego świata. Fascynujące, piękne, odpowiedzialne zajęcie. Ani krzty poświęcenia.

Beata
 

Kiedyś było inaczej

Przeczytałam artykuł Dagmary Jaszewskiej Z dzieckiem w ukryciu i postanowiłam napisać swoje przemyślenia na ten temat, gdyż są całkowicie odmienne od zaprezentowanych przez autorkę. Na początku przedstawię się. Jestem dojrzałą kobietą, żoną i matką trzech dorosłych synów. Pracowałam zawodowo przez pierwsze 12 lat po studiach, a potem, gdy urodziły się dzieci, wybrałam dom i wyc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

okladka

Razem z Nim - wspólnie z innymi

okladka

Gest ponad wszystkie gesty

Odpust Jubileuszowy


komentarzeFacebook