Żyć z piętnem

Jak przeżyć niemal całe swoje życie ze świadomością zła wyrządzonego niewinnym? Jak w takiej sytuacji budzić się rano, tym bardziej w piękny słoneczny dzień, mając świadomość, że przez swoją nieodpowiedzialność odebrałem szczęście innym? I co można, a nawet trzeba zrobić, aby zadośćuczynić wyrządzonym krzywdom?

Te pytania nieuchronnie nawiedzają człowieka po obejrzeniu intrygującego filmu pt. Pokuta. Historia tego melodramatu – proszę nie mylić tego gatunku z tanimi romansidłami – zaczyna się w roku 1935. Trzynastoletnia Briony (gra ją Saoirse Ronan) jest świadkiem namiętnego zbliżenia dwojga kochających się do szaleństwa ludzi: jej starszej siostry Cecilii (rola błyskotliwie zagrana przez Keire Knightley) i Robbiego (James McAvoy), pomocnika domowego, który jednak dzięki stypendium ojca Cecilii skończył studia.

Dziewczynka wskutek tego zdarzenia doznaje wstrząsu. Szok jest tym większy, że Briony skrycie podkochuje się w Robbim. Rodzi się skrywana zazdrość. Zatem kiedy Robbie znajdzie się wśród podejrzanych o próbę molestowania jej koleżanki, Briony wskaże go jako sprawcę, choć wcale nie będzie miała co do tego pewności, a wręcz będzie przekonana, że to nie on. Konsekwencje jej antyświadectwa okażą się tragiczne. Briony (tym razem Romola Garai) zrozumie to po kilku latach i będzie starała się wszystko wytłumaczyć, naprawić. Tyle że kiedy dostrzega, jak bardzo zgrzeszyła, na wyrównanie krzywd jest już zdecydowanie za późno.

Co wtedy pozostaje? Co może począć człowiek, kt&oacut (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Żurek na Łysej Górze

Półka z książkami

Miłość do Kościoła

Żadna religia nie jest samotną wyspą

Senior w Kościele


komentarzeFacebook