Żyć z piętnem

Jak przeżyć niemal całe swoje życie ze świadomością zła wyrządzonego niewinnym? Jak w takiej sytuacji budzić się rano, tym bardziej w piękny słoneczny dzień, mając świadomość, że przez swoją nieodpowiedzialność odebrałem szczęście innym? I co można, a nawet trzeba zrobić, aby zadośćuczynić wyrządzonym krzywdom?

Te pytania nieuchronnie nawiedzają człowieka po obejrzeniu intrygującego filmu pt. Pokuta. Historia tego melodramatu – proszę nie mylić tego gatunku z tanimi romansidłami – zaczyna się w roku 1935. Trzynastoletnia Briony (gra ją Saoirse Ronan) jest świadkiem namiętnego zbliżenia dwojga kochających się do szaleństwa ludzi: jej starszej siostry Cecilii (rola błyskotliwie zagrana przez Keire Knightley) i Robbiego (James McAvoy), pomocnika domowego, który jednak dzięki stypendium ojca Cecilii skończył studia.

Dziewczynka wskutek tego zdarzenia doznaje wstrząsu. Szok jest tym większy, że Briony skrycie podkochuje się w Robbim. Rodzi się skrywana zazdrość. Zatem kiedy Robbie znajdzie się wśród podejrzanych o próbę molestowania jej koleżanki, Briony wskaże go jako sprawcę, choć wcale nie będzie miała co do tego pewności, a wręcz będzie przekonana, że to nie on. Konsekwencje jej antyświadectwa okażą się tragiczne. Briony (tym razem Romola Garai) zrozumie to po kilku latach i będzie starała się wszystko wytłumaczyć, naprawić. Tyle że kiedy dostrzega, jak bardzo zgrzeszyła, na wyrównanie krzywd jest już zdecydowanie za późno.

Co wtedy pozostaje? Co może począć człowiek, kt&oacut (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Przeciw infantylizacji chrześcijaństwa

Odmitologizować kapłaństwo

Porozmawiajmy ze zmarłymi

Święta Bożego Kupowania

Miłość do Kościoła


komentarzeFacebook