Archwium > Numer 415 (03/2008) > Felietony > Naucz nas, Panie, liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca...

Naucz nas, Panie, liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca...

Pójdę ku górze mirry,
ku pagórkowi kadzidła!

Pnp 4,6

Skończyłem sześćdziesiąt lat. Przekroczyłem kolejną barierę. To kawał czasu darowany mi przez Boga. Z przerażeniem stwierdzam, że powinienem wysłać którąś ze studentek na dworzec, aby wykupiła mi legitymację seniora upoważniającą do zniżki na kolei. Trzeba umieć skorzystać z przywilejów przysługujących wiekowi. Przebiegam myślami minione lata i wyraźnie widzę, jak prowadziła mnie ręka Opatrzności, jak wszystkie, nawet najdrobniejsze wydarzenia prowadziły mnie i przygotowywały do tej posługi, która dzisiaj jest moim głównym zajęciem i pasją.

Wszystko cokolwiek mam, otrzymałem w nadmiarze. Żyję świadomością obdarowania, a przez to świadomością wdzięczności. Przede wszystkim za relacje wzajemności z ludźmi i Bogiem. Za łaskę wiary, która zakładając ograniczoności mojej natury, udoskonala ją i podnosi.

Ale przecież ważne były także zapachy towarzyszące mi w życiu. Zapach rodzinnego domu, rozpoznawalny później zawsze bezbłędnie, gdziekolwiek bym się znajdował. Zapach mydła, którym myła nas Mama, kiedy w soboty odbywała się kąpiel rodzinna. Zapach szkoły bardziej zobiektywizowany mnogością dzieci i przetrącony lizolem używanym wtedy do dezynfekcji miejsc publicznych. Ponad tym wszystkim wznosił się zapach kościoła pełen wzniosłości i kadzidła, które nie zdążyło jeszcze ulecieć. Wszyscy jednak czekaliśmy na zapachy wakacji. Dla mnie był to przede wszystkim zapach wsi, rozo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Po śladach

To serce nadal bije i płonie

Jasiowi Małkowskiemu epitafium

Bo sobie pójdę...

STARY ŻYD


komentarzeFacebook