Archwium > Numer 414 (02/2008) > Felietony > In vitro, czyli biskupi przegranej sprawy

In vitro, czyli biskupi przegranej sprawy

Wypowiedzi biskupów na temat zapłodnienia in vitro skomentowało wielu dziennikarzy i polityków. Gdy zastanawiałem się nad swoistą oryginalnością niektórych komentarzy, przypomniał mi się pewien gość, którego przed laty jako kleryk reporter zagadnąłem przed kościołem św. Andrzeja Boboli w Warszawie o to, czy księża mieszają się do polityki (robiłem radiowy sondaż do jakiejś audycji). Zagadnięty osobnik kazał żonie wejść do kościoła, a sam – nie koncentrując się zbytnio na treści mojego pytania – zrobił mądrą minę i rzekł: „Proszę Pana. Ja Panu powiem. Otóż jest taka sprawa, że dogmaty nie mogą za dużo kosztować. Do tego kościoła jezuitów nic nie mam. Tu jest w porządku. Ale na przykład u mojego szwagra na wsi to jest okropnie. Dogmaty za dużo kosztują! Weźmy na przykład dogmat chrztu, ślubu i pogrzebu. Bardzo drogie! To zniechęca ludzi!”.

Powróćmy do in vitro. Cała sprawa wybuchła, kiedy minister zdrowia ni z tego, ni z owego oświadczyła, że nowy rząd chce refundować zapłodnienie in vitro. Na to dictum odezwali się biskupi. Niektórych zaskoczyła ostrość ich wypowiedzi. Rzeczywiście, były one dość gwałtowne, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że w Polsce od lat dokonuje się zapłodnień in vitro, przy czym nikt na to nie zezwalał ani tego nie zabraniał. Okazuje się bowiem, że w Polsce nie istnieje żadna ustawa, która by regulowała dopuszczalność nowych biotechnologii. W zasadzie można u nas robić dużo więcej niż w liberalnych krajach Zachodu. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Media i Kościół, czyli porażka pod Bronowicami

WAS JEST TRZECH...

Czy Kościół się miesza?

Spór o grzech i spowiedź

Skasować jezuitów!


komentarzeFacebook