Razem czy osobno?
Zbigniew Nosowski, występując przeciwko wielowiekowemu błędnemu dostrzeganiu świętości tylko w celebrowaniu samotności i ucieczce od więzów międzyludzkich, popełnia błąd przechylenia duchowych zaleceń na przeciwną szalę - niczym mantrę powtarza w książce wezwanie do porzucenia "indywidualnej" duchowości na rzecz absolutnej jedności małżeństwa i jego wyłącznej wspólnotowości.

Przed trzema laty Zbigniew Nosowski wydał bardzo ciekawą i przez wielu uznaną za przełomową książkę o małżeństwie. Parami do nieba 1 upomina się o zaniedbaną dotąd w Kościele – jak śmiało i słusznie ocenia autor – formułę duchowości małżeńskiej. Co więcej, proponuje nowe jej odczytanie, które najkrócej można streścić, odwołując się do tytułu książki: „parami” zamiast „osobno”.

Hiperindywidualizm w historii Kościoła

Nie sposób nie zgodzić się z autorem, że małżeństwo przez długie wieki traktowane było jako dużo mniej doskonała droga do świętości niż życie konsekrowane. I choć przynajmniej 83 parom małżeńskim (do tylu w badaniach historiograficznych dotarł Nosowski) udało się znaleźć na ołtarzach, zwykle uświęcały się nie tyle poprzez rzeczywistość małżeństwa, ile „pomimo” czy „obok” niej: na drodze ślubu zachowania wstrzemięźliwości seksualnej, poprzez pospieszne udanie się do klasztoru po śmierci czy nawet za życia małżonka lub przez męczeństwo. Fakty mówią same za siebie: znakomita większość kanonizowanych to celibatariusze, znamienne przemilczanie lub niechętne, marginalne wspominanie w opisach hagiograficznych stanu małżeńskiego kanonizowanych (jak gdyby był on „wypadkiem przy pracy”), pierwsza wspólna beatyfikacja pary małżeńskiej (bł. Maria i Luigi Beltrame Quattrocchi) dokonana dopiero w 2001 roku. Jednym ze źródeł deprecjacji małżeństwa było traktowanie współżycia małżeńskiego jako smutnej konieczności dla bardzi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Małgorzata Wałejko - ur. 1977, żona i matka, teolog małżeństwa, dr pedagogiki, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka wielu artykułów o tematyce teologicznej, filozoficznej i pedagogicznej, dominikanka świecka, mieszka w Szczecinie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MATKA BOŻA JEDYNAKA

Protokół rozbieżności i zbieżności

Ocalić św. Mikołaja

Czy Bóg prosi o heroizm?

Mniejsza świętość? Większa świętość?


komentarzeFacebook