Archwium > Numer 413 (01/2008) > Orientacje > W galerze dziennika

W galerze dziennika

Imre Kertész Dziennik galernika przeł. Elżbieta Cygielska, W.A.B., Warszawa 2006, ss. 255.

Zakończona lektura. Odkładam książkę na bok i spoglądam raz jeszcze na okładkę. Imre Kertész dotyka ronda kapelusza – aby się przedstawić czy zasłonić twarz? Nie wiem. Ta niepewność pozostanie największym wyznacznikiem czytania jego dziennika.

Trudno jest napisać cokolwiek o tej książce. Przyglądam się jej raz jeszcze, kartkuję; podkreślenia, uwagi, dopiski jak głos w dyskusji, wykrzykniki i znaki zapytania, cały szereg znaków poczynionych moją ręką. Niemal zapisałem tę książkę podczas lektury, a to się nie zdarza.

Dziennik galernika nie jest typowym zapisem kronikarskim. Niewiele w nim chronologii, a jeśli już występuje, to niemal od niechcenia, raczej by dać czytelnikowi jako takie zakotwiczenie w rzeczywistości niż świadectwo dokumentu. Zapiski zaczynają się od roku 1961 a kończą na 1991. Trzydzieści lat ze sporadycznie zaznaczoną dokładną datą, czasem miesiącem, częściej zwyczajnie dniem tygodnia. Niedokończone szkice Budapesztu, który trwa ciągle spowity we mgle, półmroku, niejednoznaczności. Zatem to nie autobiografia jest tu ważna, ale myśl.

Niewiele dowiadujemy się o Kertészu z dziennika. Żadnych rozliczeń z kobietami, sporadyczne zapiski o matce, czasem o sobie samym w trzeciej osobie. Bez zbędnej wiwisekcji. Niemal nic o warsztacie pisarskim. Dziennik galernika jest konsekwentną literacką kreacją, pozostaje jednak (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Miejsce w Kościele

"Fronda", "Więź", "Psalmy - szkoła mądrości"

Na rozstajnych drogach

Oburzające prawdy

Diament


komentarzeFacebook